Predstavovanie členov reprezentačných družstiev

 • TIBOR ŠPÁNIK - 21-ročný rodák z Mojmíroviec. Od piatich rokov trénoval v pivnici, kde mu dedko, ktorý ho priviedol k stolnému tenisu pripravil podstavec, aby malý Tibor videl na stôl. Neskôr nasledoval prestup do ŠOG Nitra, kde trénoval pod vedením Mackoviča, Kutiša, Rzavského a neskôr ho viedli a trénovali Mika a Grigel. Za kľúčové považuje aj každodenný tréning so sparingpartnermi z Ukrajiny - A. Sitakom a V. Rakovom, ktorí priniesli do tréningu potrebnú kvalitu. Neskôr pôsobil v českej extralige za SKST Baník Haviřov, kde mal tiež kvalitné podmienky na tréning. Momentálne trénuje v NSTC v Bratislave so špičkou Slovenska. Aktuálne hrá 3. Bundesligu za klub Schott Jena v Nemecku. Svoj voľný čas rád trávi so svojou rodinou, priateľkou a samozrejme nevynechá ani iné športové aktivity ako futbal, tenis a podobne. Zo získaných úspechov si cení každý, ale najviac 2. MIESTO vo štvorhre na majstrovstvách Európy do 21 rokov so svojim dlhoročným kamarátom Adamom Bratom. Je 18-násobným majstrom Slovenska vo všetkých kategóriách. Zúčastnil sa taktiež viacerých majstrovstiev Európy a dokonca aj sveta. Vo svetovom rebríčku je aktuálne na 37. mieste v kategórii U21.

 •  

 • NATÁLIA GRIGELOVÁ - Narodila sa v Nitre, má 20 rokov. K stolnému tenisu ju priviedol otec - Roman Grigel, keď mala 9 rokov. Pomerne dlho sa stolnému tenisu bránila, ale rodina ju „stiahla“, keďže u nich v rodine hrajú asi všetci. Pred stolným tenisom sa venovala tancu a hlavne hudbe. V šiestich rokoch začala s hrou na flaute, keď mala sedem, začala hrať na klavír. V 12-tich sa musela rozhodnúť pre jeden hudobný nástroj. Napriek klavírnym úspechom na súťažiach si vybrala flautu a pred rokom a pol - po trinástich rokoch ukončila 2. kvalifikačný stupeň. Po 5. ročníku základnej školy sa rozhodla ísť na 8-ročné športové gymnázium v Nitre a začala trénovať a hrať stolný tenis 2x denne. Po náročných tréningoch a príprave sa objavili prvé zranenia, preto musela upraviť a zredukovať tréningy. Momentálne hrá za portugalský klub LFC Lourosa. Je študentkou 2. ročníka psychológie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V budúcnosti by sa chcela venovať športovej psychológií a mentálnemu coachingu. Úspechy, ktoré si cení: Úspech z MS v Austrálii, kde sa dostala medzi 32 najlepších hráčok, ale určite aj medaily z medzinárodných turnajov vo štvorhre, či v družstvách.

 •  

 • ADAM KLAJBER - 17-ročný reprezentant sa narodil na východe krajiny v Košiciach-Šaci. K stolnému tenisu ho priviedol jeho dedko, keď mal Adam približne 9 rokov. V európskom rebríčku sa momentálne nachádza na peknom 12. mieste a vo svetovom na 20. mieste.  Adam prvé roky trénoval individuálne v škole a v malom vidieckom klube v obci Poproč. Po prvotných úspechoch sa stal členom STK Lokomotíva Košice. Pod vedením trénera Andreja Dzelinského sa ďalej zdokonaľoval v hre. Neskôr pokračoval vo svojom rozvíjaní v klube Geológ Rožňava, pod vedením Miloša Kočtúcha. Momentálne hrá slovenskú extraligu za klub Geológ Rožňava. Pravidelne trénuje v NSTC v Bratislave a v NSTCm v Nitre, nakoľko strednú športovú školu má v Nitre. Úspechy, ktoré si cení: 28 medailí z majstrovstiev Slovenska, z toho 12 zlatých. Je majstrom Slovenska v dvojhre vo všetkých mládežníckych kategóriách, z toho dva krát v dorastencoch. Z medzinárodných úspechov za najväčšie považuje BRONZOVÚ medailu z Majstrovstiev Európy v rumunskom Kluži z roku 2018 a to vo štvorhre kadetov s Filipom Delinčákom. Víťazstvo na ITTF World Junior Circuit v Slovinsku v dvojhre, bronzovú medailu na ITTF World Junior Circiut Premium v poľskom Wladislavove vo štvorhre kadetov a samozrejme aj ďalších 6 medailí z ITTF World Tour v rôznych kategóriách. Svoj voľný čas rád trávi so svojimi kamarátmi a s rodinou. Veľmi rád športuje a poctivo sa venuje kondičnej príprave.

 •  

 • NIKOLETA PUCHOVANOVÁ - 20-ročná hráčka pochádza zo Zvolena. K stolnému tenisu ju priviedol starý otec. Nika sa začala pravidelne venovať stolnému tenisu v deviatich rokoch. Tri roky bola pod vedením trénera Pirnika vo zvolenskom Doprastave, potom už pokračovala vo výkonnostnom raste v Ružomberku, kde mala výborné podmienky. Tam pôsobila 5 rokov a vďaka svojmu talentu sa dostala až do extraligy. Nikoleta upozornila na seba svojimi výkonmi až tak, že sa dostala do slovenskej reprezentácie. Začala pôsobiť v Bratislave, v Národnom stolnotenisovom centre. Tam má vytvorené najlepšie podmienky, kde sú skvelý kolektív a tréneri sa im naplno venujú. Momentálne hrá 2. Bundesligu a zároveň aj 4. Regionalligu v Nemecku vo Weinheime. Cez víkend, keď nemá turnaje alebo zápasy, snaží sa čo najviac času tráviť so svojou rodinou. Rodina je pre ňu všetkým, veľmi jej chýbajú, lebo je s nimi naozaj málo, keďže trénuje a študuje Univerzitu telesnej výchovy a športu(FTVŠ) v Bratislave. Celá rodina obľubuje turistiku. Je o nej známe, že Tatry sú pre ňu ako druhý domov, tam si vie najviac oddýchnuť a načerpať nové sily. Keď je v Bratislave, veľa času trávi so super partiou stolných tenistov, teraz už aj kamarátov z NSTC. Rada chodí na nákupy ako každá žena, ale najradšej má kino. O Nike je známe, že je veľká romantička, takže romantika v kine nikdy nesmie chýbať! Úspechy, ktoré si cení:Majsterka Slovenska do 21 rokov jednotlivcoch v roku 2020 Viacnásobná majsterka a vicemajsterka vo štvorhrách a mixe. Víťazka slovenského pohára. Štvrťfinále štvorhry (kadetky) s Emou Labošovou na Majstrovstvách Európy v roku 2015, kde im chýbal jediný set k medaile. Účasť na viacerých Majstrovstvách Európy a sveta

 •  

 • SAMUEL KALUŽNÝ - 23-ročný reprezentant sa narodil v Bratislave. Momentálne hrá rakúsku Bundesligu za SPG Linz, spolu s Ľubomírom Pištejom a trénuje v Národnom stolnotenisovom centre. Zároveň študuje na vysokej škole, momentálne prvý ročník matematiky na fakulte Matfyzu Univerzity Komenského. Trénovať sa snaží každý deň dvojfázovo, ale trochu mu v tom prekáža štúdium na vysokej škole, takže počas semestra mu to vychádza približne na 7 až 8 tréningov týždenne. Vo voľnom čase rád číta, prechádza sa s priateľkou po meste, alebo oberá spoluhráčov z NSTC o peniaze pri kartách, alebo futbale. Nevie, ktoré z úspechov sú najväčšie, ale môže povedať, ktoré z nich si najviac cení. Sú to dve bronzové medaile z posledných dvoch Majstrovstiev Slovenska mužov v dvojhre, 3. miesto v českej extralige spred dvoch rokov s tímom Liberca, členstvo v reprezentačnom družstve a účasť na viacerých vrcholových podujatiach (ME, MS, olympijská kvalifikácia), zvládanie kombinácie vysokej školy a vrcholového športu a skvelá partia, ktorú si vybudovali v NSTC. Jeho snom vždy bola účasť na OH, ale cieľom je hlavne stabilný pokrok hry a úrovne. Do budúcna by chcel byť čo najväčším prínosom pre reprezentačné družstvo a popritom začať pôsobiť v akademickej sfére.

 •  

 • EMA LABOŠOVÁ - 19-ročná rodáčka z Košíc. Vo svetovom rebríčku do 21 rokov je aktuálne na 64. mieste. Ema je členkou Juniorského olympijského tímu, podporného programu SOŠV. Cieľom programu je podporovať mladých športovcov v dorasteneckom či juniorskom veku v rozvoji ich športovej kariéry a utvoriť im na to vhodné podmienky. Stolnému tenisu sa venuje od svojich štyroch rokov, kedy ju ešte nebolo poriadne vidieť za stolom. Je niekoľkonásobná majsterka SR v mládežníckych kategóriách (dvojhra, štvorhra, mix). Štvrťfinalistka majstrovstiev Európy juniorov v roku 2019, čo je pre Emu doposiaľ najväčší úspech. Zúčastnila sa MS žien (2016, 2018, 2019) a takisto aj MS juniorov v roku 2018. Tieto úspechy jej zabezpečili ocenenie pre Mládežnícku hráčku roka 2019 Slovenského stolnotenisového zväzu. Tento rok ešte pred vypuknutím koronakrízy na prelome februára a marca obsadila na majstrovstvách Slovenska 2. miesto medzi ženami i v kategórii do 21 rokov. Ema väčšinou trénuje dvojfázovo v NSTC v Bratislave. Keď je doma, trénuje len jednu fázu a druha fáza je skôr posilňovňa, beh, alebo domáce cvičenie s vlastnou váhou. Vo “voľnom” čase rada cvičí a keď je doma vo Valalikoch, tak sa venuje mladším deťom a učí ich hrať. Už druhý rok je hráčka českého extraligového tímu KST Ostrava Tj. Na tele má viacero tetovaní.

 •  

 • SAMUEL NOVOTA - 28-ročný odchovanec z Malaciek sa prihlásil na stolný tenis v ôsmich rokoch síce sám, no talentovými skúškami neprešiel a do výberu sa dostal iba "protekčne". Rodičia ho po pár mesiacoch nechali si slobodne zvoliť cestu stolného tenisu, napriek tomu že preferovali krúžok hudobnej výchovy. Voľba to bola zrejme dobrá, keďže odvtedy už uplynulo 20 rokov a on ešte stále topspinuje. Po zmaturovaní sa v 19-tich rozhodol odísť trénovať do Werner Schlager Academy vo Schwechate, kde strávil 5 rokov. Následne sa vrátil trénovať na Slovensko, kde spolu so Samuel Kalužný, Adam Brat, Jaromír Truksa, napriek mnohým ťažkostiam vybudovali tréningovú skupinu. Vtedy ešte nevedeli, že pokladajú základný kameň pre vznik Národného stolnotenisového centra, v ktorom trénujú dodnes. V súčasnosti figuruje na súpiske klubu SK Vydrany, kde získal už štvrtú zlatú medailu na mužských majstrovstvách SR v družstvách. Za zmienku určite stoja aj jeho výsledky z mužských majstrovstiev SR v jednotlivcoch, kde bol dvakrát bronzový a raz strieborný. V kategórii zmiešanej štvorhry vybojoval zlatú medailu s pomocou Evky Jurkovej. Vyhral aj 5 juniorských ITTF Pro Tour turnajov v kategórii jednotlivcov, vďaka čomu sa dostal dvakrát na záverečný Grand Finals. Za úspech považuje aj množstvo štartov na európskych a svetových šampionátoch spolu s inými reprezentačnými akciami - nadovšetko si cení partiu ľudí, s ktorými mal možnosť sa počas kariéry stretnúť, pracovať, cestovať a zažiť veľa vecí. Miluje hudbu a okrem počúvania sa nedávno rozhodol, že začne aj spievať. Na nový rok sa chystá dokonca vydať zopár originálnych skladieb. Svoj voľný čas veľmi rád doslova "trávi" so svojimi priateľmi, bez ktorých by si niektoré večery nevedel predstaviť. Doslova trávi - lebo jedlo bola vždy jeho životná láska. Ako sám hovorí, keď raz zavesí raketu na klinec, okamžite priberie sto kilogramov ku svojej súčasnej váhe.

 •  

 • EVA JURKOVÁ - Rodiskom 25-ročnej východniarky je Stropkov. Jej život je však odmalička spojený s malou dedinkou Miňovce, ktorá sa nachádza neďaleko vodnej nádrže Veľká Domaša. Eva sa narodila ako bežné zdravé dieťa, ale neskôr jej zistili, že nepočuje na obidve uši na 90%. Začala používať strojček, ktorý jej pomáha lepšie počuť, pričom sa snaží čítať aj z pier. Ani to jej však nebránilo k tomu, aby ako malé dievča od zbierania loptičiek začala popri staršej sestre Ľudmile aktívne trénovať. K stolnému tenisu ju priviedol otec - Ladislav Jurko, zanietený hráč stolného tenisu, ktorý obetoval veľa času a úsilia, aby dcére dopomohol k úspechom. Cieľavedomá Eva chcela odmalička vyhrávať, zlepšovať sa a dokázať, že na to má. Otec ju od jej piatich rokov spolu so sestrou každý deň vozil na tréning do 60 km vzdialených Michaloviec. Začiatky pre ňu neboli jednoduché. Nevedela si pri komunikácii pomáhať čítaním z pier tak ako teraz, ťažšie sa učila nové veci. Napriek sluchovému postihnutiu bol pre ňu stolný tenis všetkým a tešila sa na každý tréning či turnaj. Už od samého začiatku až do súčasnosti je jej trénerom Andrej Dzelinský, ktorého už berie ako súčasť rodiny. Trénuje v Košiciach, v klube STK Lokomotíva Košice, kde sú super partia a majú kvalitne tréningy. V súčasnosti hrá v Nemecku 4. ligu za VFL Sinfelfingen Regionalligu. Vo voľnom čase rada chodí na túry do prírody, relaxuje, pozerá filmy a seriály. Úspechy, ktoré si najviac cení: 3. miesto vo dvojhre na Deaflympiáde v Bulharsku v roku 2013. Medaile z ME a MS nepočujúcich. Každý jeden titul z mládežníckych M SR a samozrejme aj seniorských, kde sa teší z dvojnásobného titulu majsterky Slovenska vo dvojhre žien. V budúcnosti by rada naďalej reprezentovala Slovensko aj medzi zdravými a ukázala ostatným športovcom s podobným postihnutím, že všetko sa dá, nech sa nikdy nevzdávajú a nasledujú svoje sny!

 •  

 • ALEXANDER VALUCH - 24-ročného reprezentanta k stolnému tenisu v 6-tich rokoch priviedol jeho otec Róbert Valuch st., ktorý ho trénuje dodnes. Alexander je niekoľkonásobný medailista z M SR v mládežníckych kategóriách, či už vo štvorhrách alebo jednotlivcoch. Taktiež je niekoľkonásobný účastník majstrovstiev Európy a sveta juniorov a mužov. Momentálne hrá 3. Bundesligu za TSG Kaiserslautern. Mal možnosť pôsobiť aj v 2. Bundeslige, kde patril medzi TOP 3 hráčov na svojej pozícii. Momentálne sa pripravuje pod dohľadom otca Róberta Valucha v Žiline a posledné mesiace aj v Stolnotenisovom centre v Prievidzi u Sašu Dragaša. Čo sa týka voľného času, rád ho trávi s rodinou a priateľmi. Keď mu ostane čas, veľmi rád športuje a nebráni sa žiadnej aktivite. Rád si pozrie dobrý film, zájde na dobru kávu (v jeho prípade čaj) a koláčik. Tí čo ho poznajú vedia veľmi dobre, že si dopraje. Úspechy ktoré si cení: Cení si každý jeden úspech, lebo za každým je písaný príbeh. Ale ak môže vybrať tie najväčšie, tak je to určite titul majstra Európy do 21 rokov vo štvorhre v roku 2017 v Ruskom Sochi. 2x Majster Slovenska juniorov (2013, 2014) 3x majster Slovenska vo štvorhre (2011 st. žiaci, 2014 juniori, 2018 muži) s Ingom Péterom Niekoľkonásobný víťaz Slovenského pohára v mládežníckych aj mužských kategóriách.

 •  

 • TATIANA KUKUĽKOVÁ - 20-ročná rodáčka z Popradu. Stolnému tenisu sa začala venovať už ako prváčka na základnej škole. Už v mládežníckom veku sa na základe dosiahnutých výsledkov zaradila medzi najúspešnejšie hráčky SR. Od roku 2010 sa stala mnohonásobnou majsterkou SR jednotlivcov a družstiev, či víťazkou Slovenského pohára. Vo veku necelých 16tich rokov sa stala majsterkou SR žien. Vo svetovom rebríčku do 21 rokov je aktuálne na vynikajúcom 9. mieste. V súčasnosti hrá poľskú ligu za klub Gotyk Torun. Je členkou Top tím TOKIO 2020ne. Počas korona krízy výrazne zapracovala na svojej kondičnej príprave. Každý deň má dvojfázový tréning v Národnom stolnotenisovom centre v Bratislave. Keď cez víkend keď nemá zápas, tak si rada zašportuje. Obľubuje in-line korčuľovanie, bicyklovanie ale rada vyskúša akýkoľvek šport. Rada relaxuje aj pri kreslení, alebo si zájde do kina či na nákupy. Je veľmi priateľská, obľúbená v kolektíve a rada sa zoznamuje s novými ľuďmi.Úspechy, ktoré si cení:Štvrťfinále na ME do 21 rokov vo Varaždine v jednotlivcoch, účasť na III. olympijských hrách mládeže 2018 v Buenos Aires, s Ľubomírom Pištejom obsadili druhé miesto v zmiešanej štvorhre na podujatí ITTF Challenge Pro Portugal Open v Lisabone v roku 2019. 

 •  
 • WANG YANG - Ako veľký talent sa dostal do mládežníckej širšej reprezentácie Číny, ale do užšieho výberu sa už neprebojoval. Jeho otec ho poslal do Európy – na Slovensko - do Holíča. V miestnom klube STAVOIMPEX sa jeho šéf Jano Skála sa stal jeho tzv. adoptívnym otcom. Mladý Číňan získal slovenské občianstvo. Vybojoval si účasť na ME juniorov v Kazani v roku 2011. Po úspešnom vstupe do súťaže podali proti jeho štartu protesty francúzska a belgická stolnotenisová asociácia z dôvodu podozrenia, že je starší než dokumentujú doklady. ITTF mu zastavila všetky štarty až do vyjasnenia. Vyše roka chodil na rôzne špeciálne vyšetrenia, súvisiace s vekom. Experti nakoniec potvrdili, že jeho kosti majú približne rovnaký vek ako má uvedené v slovenských i čínskych dokladoch. Yang sa mohol vrátiť späť za stoly, ale už ako dospelý. Za túto nedobrovoľnú a neoprávnenú prestávku sa mu nikto z ITTF neospravedlnil. Dnes je Yang Wang Slovenskou jednotkou a vo svetom rebríčku je na peknom 33. mieste.  Jeho flexibilná defenzívna hra robí problémy aj najlepším svetových hráčom, a preto je dlhodobou oporou reprezentácie SR. Naposledy potvrdil svoju vysokú výkonnosť na MS v roku 2019 v Budapešti, kde sa prebojoval do osemfinále v dvojhre. Cenné je aj jeho umiestnenie na 5. až 8. mieste na EH 2019 v Minsku. Wang štartoval na OH Rio de Janeiro v roku 2016 a má reálnu šancu prebojovať sa v dvojhre na budúcoročné odložené OH v Tokiu.
  V súčasnosti hrá za francúzsky klub TTC CAEN. Vo svojom jazyku je veľmi vtipný a komunikatívny. Zatiaľ sa len učí po slovensky.
 •  
 • BARBORA BALÁŽOVÁ - 28-ročná rodáčka z Topoľčian, najlepšie postavená slovenská hráčka. Vo svetovom rebríčku je aktuálne na 54. mieste. V súčasnosti hrá francúzsku 1.najvyššiu ligu Pro A za klub ST-DENIS US93T.T. Počas korona krízy výrazne zapracovala na svojej kondičnej príprave. Stolný tenis trénuje 7 až 9 krát do týždňa. Popritom si rada zabehá. Najnovšie začala s Hot Yogou, ktorá je pre ňu novinka a veľmi ju to začalo baviť.  Vedeli ste, že Hot Yoga sa cvičí v 40 stupňovej miestnosti po dobu 90 minút? Vo voľnom čase veľmi rada pečie a baví ju vymýšľanie zdravších verzií receptov.  Víťazka ankety Stolný tenista roka 2019. V roku 2013 vybojovali v zmiešanej štvorhre s Ľubomírom Pištejom na ME v rumunskom Buzau historické striebro. Na MS v roku 2019 v Maďarsku skončili až vo štvrťfinále. Pred rokom sa na EH v Minsku prebojovali s Ľ. Pištejom do semifinále a na turnaj World Tour Grand Finals.
 •  
 • ĽUBOMÍR PIŠTEJ - Vo svetovom rebríčku je aktuálne na 67.mieste. V súčasnosti hrá rakúsku 1. HERREN BUNDES ligu za klub SPG LINZ. Podľa jeho slov trénuje viac ako sa v jeho veku patrí a očakáva . Veľmi rád športuje a miluje hlavne tenis a futbal. Voľný čas nepozná, pretože každú voľnú chvíľu sa venuje svojim dvom detičkám. Úspechy, ktoré si cení sú: 2x víťaz Ligy majstrov, 2x získal cenu za FAIR PLAY na Slovensku a v Česku. Osemfinalista na MS v Düsseldorfe aj na World tour v Číne. 8-násobný majster SR vo dvojhre. Stolný tenista roku 2018. V roku 2013 vybojovali v zmiešanej štvorhre s Barborou Balážovou na ME v rumunskom Buzau historické striebro. Na MS v roku 2019 v Maďarsku skončili až vo štvrťfinále. Pred rokom sa na EH v Minsku prebojovali s B. Balážovou do semifinále a na turnaj World Tour Grand Finals.

- 23.10.2020 - 10:03