Klajber finalistom v Agadire, smola Arpáša

Pekný úspech dosiahol v uplynulých dňoch slovenský juniorský stolnotenisový reprezentant Adam Klajber. Necelý mesiac po vystúpení na majstrovstvách Európy mládeže v srbskom Belehrade bol finalistom dvojhry hráčov do 19 rokov na turnaji WTT Youth Contender v marockom Agadire (1. - 7. 8. 2022). Vďaka štyrom víťazstvám bez straty setu - dvom v skupine a dvom vo vyraďovacej časti - sa prepracoval až do finále, v ktorom nestačil na Egypťana Mohameda Azzama 1:3 na sety (-5, -8, 6, -12).

"Adam odohral počas celého turnaja svoj štandard. Dobre sa vyrovnal s prostredím, ktoré tu bolo mierne neštandardné. Dokázal si poradiť s troma egyptskými súpermi za sebou, so štvrtým už nie. Žiaľ, vo finále ťahal za kratší koniec. Egypťan bol o pár loptičiek lepší. Klajber vo štvrtom sete zaostával, dokázal odvrátiť osem mečbalov, no napokon prehral po prasiatku. Škoda, lebo v piatom sete mohlo byť všetko otvorené. Musím však povedať, že Azzam hral ozaj dobre," zhodnotil výkon svojho zverenca reprezentačný kouč juniorov SR Roman Grigel. "Tento turnaj sme nemali zaradený v dlhodobom pláne. Vzhľadom k tomu, že je šanca vybojovať si miestenku na MSJ, dohodli sme sa, že absolvujeme sériu troch turnajov a uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Účasť na MSJ sa bude odvíjať od poradia vo svetovom rebríčku a výsledkov na turnajoch. Tým, že sa mu teraz nepodarilo vyhrať, sa situáciu trochu skomplikovala, ale ešte máme pred sebou vystúpenia na turnajoch, ktorých dejiskami budú Otočec a Varaždín."

Damián Flóro sa prebojoval dvakrát do štvrťfinále - v kategórii do 19 i 17 rokov. "Aj v jeho prípade bol zámer dosiahnuť čo najlepšie umiestnenia, keďže tieto kategórie sú lepšie bodované ako tá do 15 rokov. Chceli sme zlepšiť jeho postavenie vo svetovom rebríčku, čo by mu mohlo pomôcť k účasti na MS a zároveň aj pomôcť družstvu kadetov. Damián mal zdravotné problémy, dve noci prevracal, a tak som ho aj stiahol z jedného súboja. Zabojoval však a duely, ktoré mal vyhrať, aj vyhral."

Smolu mala najväčšia slovenská nádej a čerstvý kadetský vicemajster Európy Samuel Arpáš, ktorému neumožnil štartovať COVID-19. "Tri dni pred začiatkom mal negatívny výsledok testu. Ani tu nejavil známky ochorenia, nemal teploty, nekašľal. Absolvoval dva antigénové testy a následne PCR test. Po pozitívnych výsledkoch musel ísť do karantény, preto nemohol hrať. Bol predpoklad, že v prípade štartu, by sa umiestnil medzi najlepšími a jeho účasť na MS by bola istá. Teraz musí obhájiť svoju pozíciu, aby bola jeho účasť na MS spečatená," vysvetlil Grigel pred štvrtkovým odletom.

Do Agadiru zamierili juniorky SR pod vedením Zuzany Grigelovej. Ema Činčurová a Adriana Illášová cestovali do Maroka s rovnakým zámerom a ich úlohou bude podľa možností uhrať čo najlepší výsledok a pokúsiť sa vypracovať si dobrú pozíciu v súvislosti s možným štartom na MSJ.

Tento týždeň sa koná v rámci série World Table Tennis aj podujatie v tuniskom meste Rades, neďaleko hlavného mesta Tunisu. Na WTT Contender Tunis (1. - 6. 8.) sa z kvinteta Slovákov dostal vo dvojhre najďalej Wang Yang, ktorý v 1. kole hlavnej súťaže otočil súboj proti Vitorovi Ishiyovi z Brazílie z 0:2 na 3:2 na sety a vo štvrtkovom osemfinále ho čaká čínska prekážka. Barbora Balážová odohrala v hlavnom "pavúku" vyrovnaný duel s Japonkou Miu Hiranovou, ale napokon podľahla 1:3. Ľubomír Pištej po víťaznom vstupe do kvalifikácie prehral v ďalšom kole s Číňanom, Ema Labošová a Tatiana Kukuľková stroskotali na svojich prvých súperkách.

- 04.08.2022 - 22:11