Nahrávam...
bgbgbgbg

2. a 3. deň MS družstiev. Ženy víťazne raz, muži zatiaľ bez výhry

Slovenskí stolnotenisoví reprezentanti majú na 56. majstrovstvách sveta družstiev v kórejskom Pusane (16. - 25. 2. 2024) za sebou víkendové vystúpenia, v ktorých bola ich bilancia jedno víťazstvo - tri prehry.

Slovenky vstúpili do šampionátu triumfom nad Nigérijčankami 3:0, keď sa o body podelili Tatiana Kukuľková, Barbora Balážová a Ema Labošová. Potom však prišla prehra s Poľkami 0:3, ktorá im skomplikovala šance na obsadenie 2. priečky v základnej skupine.
Po trojsetovej prehre Tatiany Kukuľkovej s Katarzynou Wegrzynovou bola blízko k vyrovnaniu Barbora Balážová, ale s Nataliou Bajorovou nevyužila vedenie 7:4 v rozhodujúcom dejstve. Ema Labošová v súboji trojok už prehru neodvrátila, keď s Annou Wegrzynovou prehrala 1:3.

"Nigérijčanky sme videli v akcii, takže sme vedeli, čo môžeme očakávať. Kukuľková svoj duel proti dobre hrajúcej súperke zvládla možno trochu aj so šťastím. V prvom sete vyhrávala, ale chybami v rýchlom slede za sebou si ho sama pokazila. V ďalších dvoch prehrávala 6:10, resp. 7:10, ale otočila ich vývoj a v poslednom to bolo už rozdielom triedy. Balážová zodpovedným a sústredeným výkonom vyhrala nad ľavorukou protivníčkou. Labošová potom zápas dokončila, dá sa povedať, že bez problémov. Proti Poľkám to bol iný zápas ako na MS 2022, kde sme ich zdolali 3:2. Vtedy nehrala ich najlepšia súčasná hráčka Bajorová, ktorá má dobrú formu. Mali tam iné družstvo. Napriek tomu sme si verili. Kukuľková sa proti Katarzyne Wegrzynovej v prvom sete držala, ale jej súperka, ktorá sa za ostatné obdobie tiež zlepšila a hrá dosť riskantne. Keď jej to padá, je veľmi nepríjemná. Škoda, že Balážová nevyužila nádejný stav v piatom sete. Vyhrávala 7:4 a vyzeralo to dobre, ale prišli nejaké chybičku a prehrala a koncovke. Myslel som si, že Labošová by na trojke mohla vyhrať. Bolo to vyrovnané, napokon sa to skončilo v prospech Anny Wegrzynovej. Škoda. Dúfam, že to psychicky nebude mať negatívny vplyv na dievčatá. Zatiaľ to nič neznamená, keď zdoláme Mexiko, mali by sme postúpiť, ale to je ešte ďaleko. Najskôr nás čaká v pondelok silné Nemecko. Budeme bojovať," uviedol kouč žien SR Jaromír Truksa.

Muži v sobotu potrápili favorizovaný Hongkong. Hoci prehrali 0:3, v každej z troch dvojhier mali svoje šance na úspech. Wang Yang i Jakub Zelinka uhrali po dva sety, potrebný tretí už nepridali. "Výsledok proti Hongkongu vyzerá jasne v prospech súpera, ale za stolom to nebolo také jednoznačné. Súperi mali niekedy viac šťastia, ale lopty, ktoré sme mali v rozhodujúcich chvíľach premeniť na body, sme neuhrali," poznamenal tréner Szilárd Csölle.

V nedeľu nasledovala konfrontácia Srbskom, čo mal byť priamy súboj o tretiu postupovú priečku. Žiaľ, tešili sa súperi z Balkánu. Hoci Slováci išli do vedenia, keď Wang pokoril Zsolta Petőa 3:0 (súper pre zranenie duel nedohral, na tretí set už nenastúpil), v ďalšom priebehu už ťahali za kratší koniec. Wang s Dimitrijom Levajacom nevyužil v úvodnom sete tri setbaly. Potom síce z 0:2 vyrovnal na 2:2, ale v rozhodujúcom dejstve nezachytil úvod (0:6).

"Vedeli sme, že proti Srbsku to nebude jednoduché. Rátali sme s tým, že Wang uhrá dva body a tretí získal Pištej alebo Zelinka. Škrt cez rozpočet nám spravil Levajac, hoci sme vedeli, že vie hrať na obranu. Nečakal som ani to, ako Jevtovič príliš jednoducho zdolal Zelinku. Škoda, že sme sa nedostali k rozhodujúcej piatej dvojhre, mali by sme dobré šance, lebo proti Pištejovi by musel nastúpiť zdravotne indisponovaný Pető. Je to sklamanie, Srbi boli zdolateľní," vyjadril sa Csölle, ktorého zverencov po pondelkovom dni voľna čaká v utorok zápas s Portorikom. Zrejme bude rozlúčkový s MS 2024. "V každom prípade sa budeme snažiť zvíťaziť. Určite príde k nejakej zmene v zostave," dodal tréner.

Víkendové výsledky:
Muži - 6. skupina - 2. kolo:
Slovensko - Hongkong 0:3
Ľubomír Pištej - Lam Siu Chang 1:3 (-8, 1, -6, -8)
Wang Yang - Wong Čchun Tching 2:3 (10, -5, 9 -5, -4)
Jakub Zelinka - Ho Kwan Kit 2:3 (2, 9, -9, -3, -6)

Švédsko - Portoriko 3:0

nedeľa - 3. kolo:
Slovensko - Srbsko 1:3
Wang Yang - Zsolt Pető 3:0 (8, 5, 0)
Ľubomír Pištej - Dimitrije Levajac 0:3 (-6, -6, -10)
Jakub Zelinka - Marko Jevtovič 1:3 (-9, -7, 6, -8)
Wang Yang - Levajac 2:3 (-12, -4, 6, 9, -4)

Švédsko - Hongkong 3:2

Poradie: 1. Švédsko 6 bodov (3 výhry/0 prehier), 2. Srbsko 4 (2/0), 3. Hongkong 3 (1/1), 4. Slovensko 2 (0/2), 5. Portoriko 2 (0/2).

Ženy - 3. skupina - 2. kolo:
Slovensko - Nigéria 3:0
Tatiana Kukuľková - Offiong Edemová 3:1 (-8, 12, 11, 3)
Barbora Balážová - Esther Oribamiseová 3:0 (5, 3, 6)
Ema Labošová - Ajoke Ojomuová 3:0 (5, 11, 6)

Nemecko - Mexiko 3:0

3. kolo:
Slovensko - Poľsko 0:3
Tatiana Kukuľková - Katarzyna Wegrzynová 0:3 (-9, -3, -8)
Barbora Balážová - Natalia Bajorová 2:3 (-9, 8, 9, -8, -10)
Ema Labošová - Anna Wegrzynová 1:3 (-6, 7, -8, -9)

Nigéria - Nemecko 0:3

Poradie: 1. Nemecko 6 (3/0), 2. Poľsko 3 (1/1), 3. Slovensko 3 (1/1), 4. Mexiko 3 (1/1), 5. Nigéria 3 (0/3).