Nahrávam...
bgbgbgbg

Balážová vo štvorhre o medailu

Slovenská výprava na 57. majstrovstvách sveta v individuálnych a párových disciplínach v juhoafrickom Durbane (20. - 28. mája 2023) už splnila želanie, s ktorým odchádzala na africký kontinent. A to postarať sa na vrcholnom podujatí o ďalší prenikavejší výsledok. Už v tejto chvíli je to splnené zásluhou postupu Barbory Balážovej po boku Češky Hany Matelovej do štvrťfinále štvorhry žien. Navyše v stredu budú v hre ešte dvaja zástupcovia - Ľubomír Pištej a Tatiana Kukuľková - v 3. kole dvojhry.

Balážová v utorok najskôr nastúpila na duel 2. kola dvojhry proti Jüan Ťia-nan reprezentujúcej Francúzsko. Ušiel jej úvod stretnutia a potom sa jej nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca snahu o obrat. Slovenka sa lúčila po prehre 2:4. Súperka jej odplatila prehru 1:3 z osemfinále na lanských MS družstiev v čínskom Čcheng-tu.

„Spolu sme odohrali už veľa zápasov a vždy je to vyrovnané. Žiaľ, dnes som začala hrať lepšie až od stavu 0:3 na sety, čo už bolo neskoro, aj keď to ešte vyzeralo, že by sa to mohlo otočiť v môj prospech. Súperka je kvalitná, svetová šestnástka, takže asi niečo vie zahrať. Určite ma to mrzí, ale už s tým nič neurobím," poznamenala Balážová.

Slovenská ženská jednotka si to však vynahradila vo štvorhre, v ktorej s Matelovou zvládli aj tretiu prekážku. Nad dvojicou Lee Ho Čching, Ng Wing Lam z Hongkongu vyhrali v osemfinále 3:1 na sety, keď otočili vývoj súboja. Nielenže si o jedno kolo posunuli svoje maximum na svetovom šampionáte, ale už len jediné víťazstvo ich delí od medaily. Vo štvrťfinále budú čeliť opäť Ázijčankám - Japonkám alebo Taiwančankám.

„Je to skvelé. Vlastne ani nevieme, ako sme sa vrátili do zápasu. V druhom sete sa to celé zlomilo na našu stranu. Chytili sme sa, zlepšili výkon a už sme boli lepšou dvojicou za stolom. Na štvrťfinále sa určite tešíme. Taký zápas sa nehrá každý deň a ani na každom šampionáte, takže paráda. Krásny pocit," povedala topoľčianska rodáčka.

Naposledy si slovenský stolný tenista zahral vo štvrťfinále na MS pred štyrmi rokmi v Budapešti, kde medzi osem najlepších párov v mixe prenikli Balážová s Ľubomírom Pištejom, ktorý bol v rovnakej fáze miešanej štvorhry aj v roku 2009 v Jokohame s Evou Ódorovou.

Štvrtý deň z pohľadu reprezentačných trénerov:
Jaromír Truksa (ženy): „Balážová sa dostala do trojsetového manka z rôznych dôvodov. Súperka čínskeho pôvodu je veľmi skúsená, odohrali proti sebe veľa zápasov. Baša nevedela chytiť rytmus, nedávala na stôl svoje lopty, akoby bola pod prílišným tlakom. Škoda, že sa neuvoľnila skôr. Od štvrtého setu prišla na svoj systém hry, začala bodovať a získala dva sety. Potom však nezachytila začiatok šiesteho setu. Prehrávala v ňom 0:5, ale napriek tomu dokázala vyrovnať na 7:7. Potom sa maličkosti priklonili vždy na stranu francúzskej protihráčky.
Baša s Hankou Matelovou zázračne zvládli osemfinále. Neviem, či sa za nepriaznivého stavu 0:1 na sety a 2:7 pokropili živou vodou, ale potom im to začalo padať na stôl. Zahrali aj prekvapujúce lopty, ktorými zmiatli súperky. Tie si zobrali aj oddychový čas, ale nepomohlo im to a už nedokázali naše hráčky zastaviť. V treťom a štvrtom sete hrali v pohode, dobre takticky, takže Hongkončanky nemali nárok."

Z výsledkov:
Dvojhra žien - 2. kolo:
Barbora Balážová (SR) - Jüan Ťia-nan (Fr.) 2:4 (-9, -6, -7, 9, 5, -7)

Štvorhra žien - 3. kolo (osemfinále):
Barbora Balážová, Hana Matelová (SR/ČR) - Lee Ho Čching, Ng Wing Lam (Hongkong) 3:1 (-5, 9, 9, 4)