Nahrávam...
bgbgbgbg

EH 2. deň _Osemfinále dvojhry bez Slovákov, Pištejovi s Balážovou stop vo štvrťfinále mixu

Sobota nepriala slovenským stolným tenistom na 3. Európskych hrách v poľskom Krakove-Malopoľsku. Po vydarenom piatkovom vstupe do súťaží bol druhý hrací deň v znamení prehier, ktoré ukončili slovenské účinkovanie vo dvojhrách i miešanej štvorhre.

Ľubomírovi Pištejovi s Barborou Balážovou sa nepodarilo urobiť posledný krok do bojov o medailu. Veľké nádeje vkladané do ich účinkovania zmarili súperi z Maďarska. Nándor Ecseki s Dórou Madarászovou im v popoludňajšom štvrťfinále nedovolili uhrať ani set. Elitná slovenská dvojica túžiaca po cennom kove v disciplíne, z ktorej celkoví víťazi postúpia na OH 2024 v Paríži, tak nezopakuje umiestnenie v najlepšom kvartete z EH 2019 v bieloruskom Minsku, kde obsadila 4. miesto.

Dvojhra priniesla koniec účinkovania pre štvoricu reprezentantov SR pred osemfinálovými bránami. Najskôr sa v 3. kole (medzi 32 najlepšími) rozlúčila Tatiana Kukuľková. Osemfinalistka dvojhry z MS 2023 v juhoafrickom Durbane podľahla Solomiji Bratejkovej z Ukrajiny 1:4, potom sa nečakane rozlúčila aj Barbora Balážová, ktorá nestačila na Chorvátku Ivanu Malobabičovú (1:4).

Aj v singlovej súťaži mužov bolo pre Slovákom maximom 3. kolo. Ľubomír Pištej čelil vicemajstrovi sveta z roku 2021 Trulsovi Möregaardhovi zo Švédska a hoci v troch setoch sa dostal proti favoritovi do koncovky, bola z toho prehra 0:4. Wang Yang prehral s Talianom Niagolom Stoyanovom prvý a tretí set tesne 11:13, ale tiež sa mu nepodarilo uhrať ani set (0:4). Wang prišiel o šancu zopakovať svoje štvrťfinále z EH 2019.

„V mixe sme nemali šancu. Maďari hrali dobre takticky a navyše nerobili chyby, a to ani pri ťažkých loptách. ´Kuki´ nezvládla tlak na seba. Nedokázala sa dostať reálne do zápasu, tempa i taktiky. Baša bola favoritka, ale nezvládla to. Chýbala tomu šťava. V prvom sete dobre začala, viedla 6:2, ale potom neviem, čo sa stalo. Prestala prijímať, začalo jej prekážať všetko, čo súperka zahrala. Nedokázala si pomôcť ani bojovnosťou a bol z toho nevýrazný výkon. Boli aj chvíle, keď akoby ožila a hrala dôrazne i drzo, vtedy to bolo dobré, ale išlo len o krátke časové úseky. Ťažko sa to hodnotí, lebo mala vyhrať takisto ako Wang. Jedine v prípade Ľuba je prehra s vynikajúcim Švédom akceptovateľná," komentoval sobotňajšie dianie v Hutnik Arene v Krakove so smútkom hlase reprezentačný kouč Jaromír Truksa.

Slovenskí reprezentanti budú mať v Krakove ešte šancu presadiť sa v súťaži družstiev, v ktorej sa muži v boji o štvrťfinále stretnú so Slovincami a ženy nastúpia proti Švédkam.

Výsledky - sobota:
Dvojhra mužov - 3. kolo:
Ľubomír Pištej (SR) - Truls Möregaardh (Švéd.) 0:4 (-5, -9, - 8, -9)
Wang Yang (SR) - Niagol Stoyanov (Tal.) 0:4 (-11, - 8, -11, -7)

Dvojhra žien - 3. kolo:
Barbora Balážová (SR) - Ivana Malobabičová (Chor.) 1:4 (-7, -11, 9, -5, - 8)
Tatiana Kukuľková (SR) - Solomija Bratejková (Ukr.) 1:4 (-7, -6, -10, 7, -7)

Miešaná štvorhra - štvrťfinále:
Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) - Nándor Ecseki, Dóra Madarászová (Maď.) 0:3 (-7, -5, - 8)