Nahrávam...
bgbgbgbg

ITTF Mixed Team World Cup 2023 - Víťazný vstup Slovenska, veľký krok k postupu

Slovenská stolnotenisová reprezentácia úspešne vstúpila do Svetového pohára miešaných tímov, ktorý sa hrá od 4. do 10. decembra 2023 v čínskom Čcheng-tu. Slováci v pondelkovom stretnutí 1. kola 2. skupiny pokorili tím Portugalska 8:5 na sety (každý súboj sa hrá na tri sety, celkovým víťazom zápasu je tím, ktorý ako prvý získa osem setov, pozn.) a urobili výrazný krok smerom k postupu do najlepšej osmičky, kam sa kvalifikujú prvé dve družstvá z každej zo štyroch skupín.

Zverenci reprezentačného trénera Jaromíra Truksu potiahli k výhre najmä výsledky singlových súbojov. Barbora Balážová využitím tretieho setbalu v koncovke tretieho dejstva naklonila duel s Ines Matosovou vo svoj prospech (2:1) a následne Wang Yang nedal šancu Tiagovi Li (3:0). Vo štvorhrách získali Slováci po jednom sete. Jakub Zelinka s Tatianou Kukuľkovou boli blízko k dvom proti Rafaelovi Kongovi s Matilde Pintovou (1:2), Barbora Balážová s Emou Labošovou síce v konfrontácii s Ines Matosovou a Matilde Pintovou prehrali prvé dve časti, ale následne získali veľmi dôležitý set (1:2) z pohľadu celkového výsledku. Mladík Samuel Arpáš s Wang Yangom nastupovali na záverečný duel mužskej štvorhry s vedomím, že im stačí uhrať jeden set na spečatenie triumfu SR. Proti duu Tiago Li, Rafael Kong sa im to podarilo hneď na prvý pokus, hoci z vedenia 4:1 zrazu prehrávali 4:9, ale následne previedli sedembodovú víťaznú šnúru.

„Sme radi, že sme vyhrali. Portugalský tím bol bez svojich najlepších hráčov, takže sme boli favoriti, ale práve vtedy sa hrá ťažšie. Mysleli sme si, že si užijeme Svetový pohár a budeme si hrať svoje. To sa však nestalo, na každého z našich dopadol tlak z toho, že môžeme vyhrať. Treba si uvedomiť, že sa hralo pred plnou arénou, v ktorej bolo do 20-tisíc ľudí. Zároveň mali svoj zápas aj domáci Číňania, takže vládla úžasná atmosféra a niekedy nebolo ani počuť. Zvládli sme to však perfektne. Najmä Wang, ktorý vyhral štyri sety zo štyroch, ale aj zvyšok družstva podal dobré výkony," uviedol z dejiska Truksa, ktorý ozrejmil aj ďalšie špecifiká SP. „Systém je zaujímavý, hrá sa o každý set, ktorý vlastne znamená bod pre celý tím. Napríklad Arpáša som musel nasadiť do záverečnej štvorhry. Podľa pravidiel tohto podujatia, keď zapojím v zápase tri ženy, tak v ňom musí hrať aj rovnaký počet mužov. Niekedy je to obmedzujúce vo výbere zostavy."

Boje v základnej skupine vyvrcholia v utorok 5. decembra, Slováci od 4.00 h SEČ nastúpia proti Egypťanom a od 10.00 h proti favorizovaným Nemcom.

Výsledky - pondelok:
2. skupina - 1. kolo:
Slovensko - Portugalsko 8:5
Jakub Zelinka, Tatiana Kukuľková - Rafael Kong, Matilde Pintová 1:2 (-9, 4, -9)
Barbora Balážová - Ines Matosová 2:1 (8, -6, 11)
Wang Yang - Tiago Li 3:0 (4, 6, 3)
Barbora Balážová, Ema Labošová - Ines Matosová, Matilde Pintová 1:2 (-8, -9, 3)
Samuel Arpáš, Wang Yang - Tiago Li, Rafael Kong 1:0 (9)

Nemecko - Egypt 8:3

Poradie:

1. Nemecko 2 body (skóre 8:3), 2. Slovensko 2 (8:5), 3. Portugalsko 1 (5:8), 4. Egypt 1 (3:8).

 

Autor článku: ĽB