Nahrávam...
bgbgbgbg

JOOLA EXTRALIGA V SEZÓNE 2023/2024 S NOVINKAMI V HRACOM SYSTÉME I POSILAMI V KÁDROCH

Nový ročník najvyššej slovenskej súťaže mužských tímov, ktorá opäť ponesie vo svojom názve aj partnera Slovenského stolnotenisového zväzu, je už predo dvermi. Aj v sezóne 2023/2024 sa bude hrať JOOLA EXTRALIGA MUŽOV za účasti 12 klubov. Titul obhajuje SK Vydrany, nováčikmi sú STK Vyhne a STO Valča, ktoré nahradili TTC Nové Zámky a STK FUNSTAR Topoľčany.

Opäť sa zmenil hrací systém súťaže. Čiastočne sa vracia k predchádzajúcemu s rozdelením tímom na dve skupiny v druhej časti extraligovej sezóny. Sú tam však aj určité modifikácie, ktoré nám objasnil športový sekretár SSTZ Tomáš Šereda: „Prvá časť sa odohrá jednokolovo v dvojičkách, čiže každý sa stretne s každým raz. Potom sa súťaž rozdelí na skupiny o 1. - 6. miesto a o 7. - 12. miesto. Opäť sa v rámci skupín stretne každý s každým, ale s tým, že keď v prvej časti hral s daným tímom doma, tak tentoraz to bude vonku a naopak. V tej tzv. ´hornej´ skupine sa bude hrať o čo najlepšiu pozíciu pred play-off, v ´spodnej´ skupine aj o postup do vyraďovacej časti, kam sa prebojujú prvé dva tímy. Družstvá na 9. - 12. priečke po druhej časti ešte čaká boj o záchranu, keď sa bude hrať každý s každým doma - vonku a posledné dva tímy zostupujú z extraligy do I. ligy. Osem družstiev (šesť zo skupiny o 1. - 6. miesto a dve zo skupiny o 7. - 12. miesto) čaká play-off, vo štvrťfinále sa stretnú dvojice: 1. - 8., 2. - 7., 3. - 6. a 4. - 5. Takisto ako potom v semifinále sa hrá na dve víťazstvá, začína sa u horšie umiestneného. Zaujímavosťou je, že na základe dohody predstaviteľov klubov vo finále i v boji o bronz to bude už len na jeden zápas a výhodu domáceho prostredia bude mať lepšie postavené družstvo po druhej časti extraligy." Počas zápasov mužskej extraligy budú znovu k dispozícii priebežné výsledky a tiež živé prenosy zo zápasov.

Vyzerá to tak, že JOOLA EXTRALIGA MUŽOV získala pred nadchádzajúcou sezónou na kvalite. Nasvedčuje tomu pohľad na súpisky jednotlivých účastníkov. Majstrovské Vydrany prišli síce o Samuela Novotu, ale získali z Hlohovca Dávida Wiltschku, Čadca si udržala úspešný vicešampiónsky káder, Rožňava angažovala Ukrajinca Andrija Grebeňuka, na súpisku Hlohovca pribudol v minulom ročníku topoľčiansky hráč Mykyta Zavada z Ukrajiny i Malťan Gabriel Grixti. Nový tím STK Vyhne má v kádri troch Poliakov (Szymanski, Koszyk, Bialek), ako aj dobre známeho a skúseného Ukrajinca Oleksandra Diducha. Nižná, ktorá v minulom ročníku chýbala v najlepšej šestke, počíta s dvojicou legionárov. Už v uplynulej sezóne si jej dres obliekal Čchang Čch'-a Chao z Taiwanu a teraz pribudol aj Maďar László Dániel Kriston. Ázijského hráča má na súpiske aj Ružomberok (Čchang Wej-Čche).

Extraliga žien s ôsmimi účastníkmi sa začne 14. októbra. Obhajcom majstrovského titulu je STC ŠKST Bratislava, v úlohe nováčikov budú STK Devínska Nová Ves a ŠK Orion Belá nad Cirochou, ktoré nahradili STO Valaliky a TTC Majcichov.

JOOLA EXTRALIGA MUŽOV 2023/2024
Prvá časť - 1. kolo (piatok 29. 9. 2023, jednotný začiatok o 17.00 h):
ŠKST Michalovce - VSTK Vranov
STK Vyhne - ŠK PARA TT Hlohovec
AŠK Mária Huta - TJ Geológ Rožňava
TJ Gasto Galanta - SK Vydrany
TJ STO Nižná - MSK Čadca
ŠKST Ružomberok - STO Valča