Nahrávam...
bgbgbgbg

Konferencia zamietla dvojitý štart

Po necelom roku sa uskutočnila konferencia Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ), tretia v štvorročnom volebnom období. Do bratislavského Hotela Nivy dorazilo v piatok popoludní 46 z 55 pozvaných delegátov (83,62-percentná účasť) a tucet hostí. Konferencia mala štandardný program. Predseda SSTZ Anton Hamran priblížil činnosť od minuloročnej konferencie. Vyzdvihol historický úspech reprezentačného tímu žien v podobe 5. priečky na ME družstiev vo švédskom Malmö, nečakané 8. miesto na Svetovom pohári miešaných tímov v čínskom Čcheng-tu, osemfinále Tatiany Kukuľkovej vo dvojhre a štvrťfinále Barbory Balážovej s Češkou Hanou Matelovou na svetovom šampionáte jednotlivcov v juhoafrickom Durbane, ako aj ďalšie úspechy slovenských stolných tenistov.

Hoci zväz pracoval s rozpočtom nižším o štyri percentá ako v predchádzajúcom roku, tak popri reprezentácii, na ktorú bolo z neho vyčlenených 25 percent, rozdelil do 120 klubov 265 755 eur v podobe príspevku na hráčov do 23 rokov (na jedného približne 105 eur). Zveľadilo sa Národné stolnotenisové centrum - inštalácia novej vzduchotechniky, fotovoltiky a klimatizácie. Pokračovalo sa v podpore masových programov ako Stolný tenis do škôl, Svetový deň stolného tenisu. Odzneli informácie o príprave osláv 100. výročia organizovaného stolného tenisu na našom území v spolupráci s Čechmi. Okrem toho už začal pracovať užší organizačný výbor majstrovstiev Európy do 21 rokov, ktoré budú v Bratislave v máji 2025. S veľkým ohlasom sa stretol seminár medzinárodných hlavných rozhodcov v Senci. Boli také iba dva - okrem toho pri Slnečných jazerách ešte v Číne.

Najväčšia diskusia sa rozprúdila okolo dvojitého štartu hráčov v našich súťažiach, na základe ktorého by hráč mohol súčasne pôsobiť na Slovensku i v zahraničí.
Po predchádzajúcej konferencii mal výkonný výbor pripraviť návrh, ako by to malo v praxi vyzerať, ale zistilo sa, že by to prinieslo obrovské komplikácie. Aj preto delegáti hlasovaním zrušili predchádzajúce uznesenie o dvojitom štarte (28 za zrušenie, 8 proti a 6 sa zdržalo), pričom už predtým sa na porade klubov vyjadrili ich zástupcovia za jeho zrušenie (mužské kluby 10:1) a (ženské kluby 5:1).

Na konferencii sa aj oceňovalo. Jej delegáti schválili dvoch nových členov Slávy slovenského stolného tenisu. Za celoživotnú prácu dlhoročného funkcionára Zdenka Kríža, čestného člena Medzinárodnej stolnotenisovej federácie (ITTF), čestného predsedu SSTZ, ako aj Jaromíra Truksu, najlepšieho reprezentanta na prelome tisícročí a bronzového medailistu v mixe po boku Valentiny Popovovej z ME v anglickom Birminghame, ktorý je v ostatných rokoch úspešný tréner mládeže, mužov i žien.

Čestné uznanie tradične udelili predstaviteľom úradujúcich majstrov najvyšších slovenských súťaží družstiev dospelých. Za podiel na extraligovom víťazstve ženského tímu STK Devínska Nová Ves si ho odniesol Štefan Németh. Neskôr si ho prevezme zástupca mužského družstva SK Vydrany, ktorý triumfoval v extraligovej súťaži mužov 2023/2024.

Dalibor Jahoda si prevzal ocenenie za víťazstvo v ankete SSTZ v kategórii Tréner roka 2023, Alena Kánová ako najlepšia parastolná tenistka, za najlepšieho rozhodcu Mateja Hamrana zaskočil jeho otec Anton a podpredsedovi SSTZ Robertovi Čelkovi udelili ocenenie s názvom Stolnotenisové srdce.

 

Autor článku: ĽB

Foto: T. Šereda