Nahrávam...
bgbgbgbg

Kvarteto Slovákov v Sarajeve o olympijské hry

V družstvách a mixe to slovenským stolnotenisovým reprezentantom v snahe vybojovať si miestenku na nadchádzajúce olympijské hry nevyšlo. Ďalší pokus zaistiť si miesto v štartovom poli na významnom podujatí pod piatimi kruhmi v Paríži budú mať Slováci v najbližších dňoch na turnaji európskej olympijskej kvalifikácie, ktorá sa od stredy 15. do nedele 19. apríla 2024 uskutoční v Sarajeve. Do hlavného mesta Bosny a Hercegoviny odcestovalo kvarteto Wang Yang, Ľubomír Pištej, Tatiana Kukuľková, Barbora Balážová s trénermi Jaromírom Truksom a Szilárdom Csölle s ambíciou pokúsiť sa o zisk miesteniek. V Sarajeve sa bude hrať o päť v oboch kategóriách.

Kvalifikácia bude pozostávať z troch fáz. Prvá sa bude hrať v dvanástich skupinách (streda a štvrtok), z ktorých si prví dvaja zaistia postup do vyraďovacej časti. Druhá fáza (piatok a sobota) bude pozostávať z 24-členného pavúka, jeho finalisti (finále sa už nehrá, pozn.) si vybojujú olympijskú miestenku. V tretej fáze (sobota a nedeľa) sa predstavia hráči a hráčky, ktoré sa ešte nekvalifikovali. Opäť postúpia obaja finalisti a potom ešte aj víťaz duelu medzi zdolanými semifinalistami.

Európska stolnotenisová únia (ETTU) zverejnila menoslov účastníkov aj s nasadením. Slováci figurujú v popredí týchto listín zostavených na základe svetového renkingu k 14. máju. Zo 42 zúčastnených žien patrí Tatiane Kukuľkovej pozícia štvorky a Barbora Balážová je desiatka. Medzi 46 mužmi je Wang Yang štvrtý nasadený a Ľubomír Pištej dvanásty, čo pri dvanástich skupinách znamená, že reprezentanti SR budú podľa rebríčkového postavenia ich najväčšími favoritmi.

Pre Európu je určených 6 kontinentálnych miesteniek, po päť z nich v oboch kategóriách rozdajú na kvalifikačnom turnaji v Sarajeve a zvyšné šieste podľa rebríčka k 11. júnu 2024, keď sa skončí proces kvalifikácie na OH 2024 v Paríži.