Nahrávam...
bgbgbgbg

Na EH do Poľska osmička Slovákov, predtým ešte do Nigérie zabojovať o body do olympijskej kvalifikácie

Po majstrovstvách sveta jednotlivcov v juhoafrickom Durbane, ktoré boli pre slovenských stolných tenistov veľmi úspešné, príde na konci júna na rad ďalšie vrcholné podujatie. Tentoraz európskeho charakteru. V Krakove-Malopoľsku sa od 21. júna do 2. júla 2023 uskutočnia III. európske hry, na ktorých sa bude súťažiť v celkovo 26 športoch. Medzi približne 7000 športovcami zo 48 krajín sa predstaví aj osmička reprezentantov SR v stolnom tenise.

Na EH sa dalo kvalifikovať z ME alebo podľa postavenie v rebríčku. Zloženie slovenských reprezentačných tímov na kontinentálne multišportové podujatie v Krakove-Malopoľsku má už definitívnu podobu. Kvarteto mužov tvoria Wang Yang, Ľubomír Pištej, Jakub Zelinka a Alexander Valuch, v štvorici nominovaných žien sú Barbora Balážová, Tatiana Kukuľková, Ema Labošová a Nikoleta Puchovanová. „K už istej trojici Balážová, Kukuľková, Labošová, ktorá bola aj na na MS v Durbane, pribudla z kontrolného turnaja Puchovanová," informoval reprezentačný tréner žien Jaromír Truksa, ktorý s trojicou svojich zvereniek a Ľubomírom Pištejom zamieri ešte pred EH do Nigérie na turnaj WTT Contender v Lagose. „Je to prvý turnaj, ktorého výsledky sa budú započítavať už do rebríčka olympijskej kvalifikácie. Z EH sa dá postúpiť do Paríža len v mixe. Keby nám to vyšlo, bolo by to super," poznamenal Truksa.
 
Dejiskom stolnotenisových súťaží na EH 2023 bude Hutnik Arena v Krakove s kapacitou tisíc divákov, kde sa budú odohrávať boje v piatich disciplínach (dvojhra mužov a žien, miešaná štvorhra, súťaž družstiev mužov a žien). Iba v mixe pôjde o kvalifikáciu na olympijské hry, pričom miestenku do Paríža 2024 si zaistia iba víťazi.
Hrať sa bude od 23. júna, najskôr dvojhry a miešaná štvorhra, od 28. 6. budú nasledovať tímové súťaže, ktoré vyvrcholia 1. júla. Slováci ešte nepoznajú mená svojich súperov. Vo dvojhrách sa predstavia Wang, Pištej, Balážová a Kukuľková, v mixe dvojica Pištej - Balážová. Ostatní budú môcť hrať v súťaži družstiev.

Slovensko zatiaľ čaká na medailu z EH. Pred štyrmi rokmi v bieloruskom Minsku skončili Pištej s Balážovou v miešanej štvorhre na 4. mieste, rovnaké umiestnenie dosiahla aj v ženskom singli Eva Ódorová v azerbajdžanskom Baku 2015. Wang Yang vypadol na EH 2019 vo štvrťfinále dvojhry mužov a obsadil 5. miesto.