Celoslovenská konferencia Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) mala v piatok 19. júna 2026 v kongresovej sále bratislavského Hotela Nivy po 2,5-hodinovom trvaní plynulý priebeh. Z 53 pozvaných delegátov sa na nej zúčastnilo 45 s hlasovacím právom.
Po tradičných procesných úkonoch v úvode odzneli správy za uplynulý rok. Správu o činnosti SSTZ za rok 2025 predniesol predseda SSTZ Anton Hamran, ktorý prítomným v skratke priblížil ako prebiehali jednotlivé časti osláv 100. výročia organizovaného stolného tenisu na našom území. Delegáti si mohli pozrieť krátky filmový zostrih zachytávajúci prierez spoločnou slávnosťou českej a slovenskej strany v novembri 2025 v Prahe aj s oceňovaním plejády významných osobností a medailistov našej stolnotenisovej histórie. Pripomenutie si významného jubilea sa začalo na jar počas majstrovstiev Európy do 21 rokov v Bratislave, pokračovalo výstavou s názvom 100 rokov súbojov s malou loptičkou a uvedením osobností do Siene slávy SSTZ. Ďalším významným momentom bol krst stolnotenisovej známky vydanej pri príležitosti storočnice. Po galavečere v Prahe vyvrcholili oslavy v decembri v Bratislave na vyhlásení výsledkov ankety Stolný tenista roka 2025.
Hamran okrem priblíženia dôležitých míľnikov činnosti vyzdvihol aj výsledky našich reprezentantov, ako napríklad z ME v Zadare postup družstva žien do štvrťfinále a mužov do osemfinále, v oboch prípadoch s miestenkou na tohtoročné MS tímov v Londýne, ale najmä dve bronzové medaily z európskeho šampionátu v Ostrave vďaka družstvu juniorov a zásluhou Samuela Arpáša v miešanej štvorhre. Tieto úspechy nám dávajú nádej do ďalších rokov.
Nasledovali prezentácie a schvaľovanie výročnej správy SSTZ, správy disciplinárnej komisie, pri ktorej jej predseda Zoltán Gallo zdôraznil, že prišlo k úprave disciplinárneho poriadku tak, aby boli v súlade so zákonom o športe. Zmeny vyplynuli z podnetu hlavného kontrolóra športu.
Obsah správy o hospodárení, čerpaní rozpočtu za rok 2025 opäť priblížil opäť Hamran. SSTZ mal v roku 2025 príjmy vo výške 2 777 293 eur a výdaje 2 841 700, čo predstavuje rozdiel -64 407. Najväčšia položka výdavkov - takmer 1,1 milióna eur išla na reprezentáciu.
V prezentovanom prakticky vyrovnanom finančnom pláne na rok 2026 sa počíta s príjmami vo výške 2 254 827 eur a výdavkami 2 254 300, teda v súhrne plusový hospodársky výsledok 527 eur. „Rozpočet po náročnom predchádzajúcom roku je trochu striedmejší, ale dá sa tým žiť. Musíme však hľadať rezervy," poznamenal Hamran.
Uplynulé obdobie zhrnul vo svojej správe aj kontrolór SSTZ Gabriel Wawrek, ktorý sa z vlastnej iniciatívy podujal na dve kontroly - jedna bola kontrola plnenia uznesení z predchádzajúcej konferencie a v druhej preveroval záležitosti súvisiace s príspevkom na mládež do 23 rokov. Konferencia zobrala na vedomie aj správu audítora k účtovnej závierke.
Ďalším bodom programu bolo odovzdanie ocenení. Strieborný odznak Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) získala na základe podaného návrhu zo strany SSTZ v kategórii publicistika Marta Brúderová, ktorá je autorkou viacerých publikácií mapujúcich vývoj stolného tenisu u nás (napr.: Stolnotenisová mapa Slovenska, Storočnica s loptičkou a raketami).
Čestné uznania za podiel na víťazstvách svojich klubov v extralige družstiev v sezóne 2025/2026 dostali Štefan Németh (STK Devínska Nová Ves, ženy) a Marián Šurka (STK Vyhne, muži), za ktorého prevzala ocenenie predsedkyňa Krajského stolnotenisového zväzu Banská Bystrica a členka VV SSTZ Zuzana Perháčová.
V diskusii odznela požiadavka zmenu prestupového poriadku (výnimočné hosťovanie v kategórii mladšieho a staršieho žiactva), návrh na povolenie viacnásobného štartu hráčov, čím sa bude zaoberať výkonný výbor SSTZ. Rozšírenie počtu hráčok na M-SR v mládežníckych kategóriách z 24 na 32 pri hlasovaní neprešlo a takisto ani zníženie počtu účastníkov extraligy mužov z 12 na 10 s účinnosťou od sezóny 2028/2029, keď za hlasovalo 21 delegátov, pričom na schválenie bola potrebná nadpolovičná väčšina zo 45 prítomných. Ďalšie diskusné príspevky boli ohľadom používaných lôpt v našich súťažiach (najmä ich kvalite), tvorby rebríčkov a vo veľkom sa rozoberala téma školských líg a s ňou spojených rôznych problémov - obzvlášť započítania troch štartov a z toho vyplývajúceho rozdelenia finančných prostriedkov.