Nahrávam...
bgbgbgbg

Postupy Slovákov cez Holanďanov

Dobré správy zo švédskeho Malmö dorazili v utorok. Slovenské stolnotenisové reprezentácie si na majstrovstvách Európy družstiev (10. - 17. 9. 2023) vybojovali postupy do osemfinále. Vo svojich základných skupinách obsadili 2. pozíciu, pričom muži i ženy nechali za sebou súperov z Holandska. Komu budú čeliť v boji o štvrťfinále a miestenku na majstrovstvá sveta, to rozhodne v utorok neskoro večer žrebovanie. Isté je, že oba tímy narazia na niekoho z ôsmich víťazov skupín v jednotlivých kategóriách.

Družstvo žien v tretí hrací deň pauzovalo a muselo čakať na výsledok duelu Česko - Holandsko. Víťazstvo Češiek 3:0 im v rámci E-skupiny prinieslo postupovú definitívu. Mužský tím si ju musel vybojovať v priamom súboji s Holanďanmi. Napokon z toho bol jednoznačný triumf 3:0, ale snaživí holandskí mladíci uhrali štyri sety.

Úvodná dvojhra mala zo začiatku nečakaný priebeh, keď Kas van Oost išiel proti Ľubomírovi Pištejovi do vedenia 2:0, ale vo zvyšnom priebehu sa už hralo podľa taktovky skúseného Slováka, ktorý otočil na 3:2. Wang Yang si pri vedení 9:7 nechal ujsť koncovku prvého setu, ale potom suverénnym spôsobom doviedol duel s Gabrieliusom Camarom k druhému bodu pre Slovensko (3:1). Herne najvyrovnanejší bol súboj trojok. Jakub Zelinka musel v prvom sete napriek vedeniu 10:6 odvracať setbal, ale dokázal ho získať a následne sa dostal do vedenia 2:0. Barry Berben síce znížil na 1:2 a vo štvrtom sete vyhrával 6:4, ale odvety získal už len jednu loptičku.

"Ľubo nezachytil začiatok a súper mu ušiel. Po pomalšom rozbehu však vyhral tretí set, dostal sa do pohody i rytmu a potom Van Oost nemal šancu. Wang mohol vyhrať už 3:0, v závere prvého setu mu chýbala koncentrácia. Viedol a myslel si, že set už má vo vrecku. Ak sa sústredil, tak nemal problémy a jednoznačne zvíťazil. Zelinka dobre začal, potom sa akoby trochu zľakol, ale koncovku predsa len zvládol a pridal rozhodujúci tretí bod. Má čo zlepšovať, ale pre jeho sebavedomie je to dôležitá výhra a pozitívny impulz. Postupovú úlohu sme splnili, teraz si musíme počkať na výsledok žrebu," poznamenal tréner mužskej reprezentácie SR Szilárd Csölle.

Výsledky - utorok:
MUŽI
H-skupina - 3. kolo:
Slovensko - Holandsko 3:0
Ľubomír Pištej - Kas van Oost 3:2 (-6, -8, 8, 3, 3)
Wang Yang - Gabrielius Camara 3:1 (-10, 4, 9, 3)
Jakub Zelinka - Barry Berben 3:1 (11, 4, -9, 7)
Konečné poradie: 1. Belgicko 4 body (2 výhry / 0 prehier), 2. Slovensko 3 (1/1), 3. Holandsko 2 (0/2).