Nahrávam...
bgbgbgbg

Rekordná účasť parastolných tenistov v Paríži

Nielen na blížiacich sa XXXIII. olympijských hrách v Paríži (26. 7. - 11. 8. 2024) vďaka Wang Jangovi, ale potom aj nadväzujúcich XVII. paralympijských hrách vo francúzskej metropole bude mať Slovensko svoje zastúpenie v stolnom tenise. Na sviatku zdravotne znevýhodnených športovcov, ktorý sa uskutoční v termíne od 28. augusta do 8. septembra 2024, bude štartovať počtom rekordná výprava slovenských parastolných tenistov. Účasť pod Eiffelovou vežou si vybojovala sedmička - šesť mužov a jedna žena, čo svedčí o kvalite a konkurencieschopnosti nášho parastolného tenisu.

Na hry sa kvalifikovali Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Peter Lovaš (kategória SM2), Alena Kánová (WS3), Peter Mihálik, Boris Trávníček (MS4), Richard Csejtey (SM8), ktorí sa pokúsia nadviazať na medailové úspechy z minulosti. V ére samostatnosti získali parastolní tenisti na PH dovedna už 23 cenných kovov (6 - 8 - 9). Medailovo naprázdno vyšli len pred ôsmimi rokmi v brazílskom Riu de Janeiro, ale potom sa v Tokiu 2020 vrátili na vlnu úspechov v podobe zisku troch paralympijských medailí (0 - 1 - 2). Vo výprave do Paríža budú aj tokijskí medailisti - strieborná z dvojhry Alena Kánová a bronzoví zo súťaže družstiev Ján Riapoš - Martin Ludrovský a Peter Mihálik - Boris Trávníček. Viacnásobným paralympijským medailistom je tiež Richard Csejtey.

Všetci naši hráči s výnimkou Petra Mihálika si zabezpečili účasť PH 2024 prostredníctvom postavenia vo svetovom rebríčku. Mihálik získal takzvanú bipartitnú kartu. Je to obdoba voľnej karty. Tá umožňuje účasť hráčom, ktorí by inak nesplnili kvalifikačné kritériá.

Okrem súťaží jednotlivcov budú Slováci v Paríži súťažiť v stolnom tenis aj vo štvorhrách a mixoch, kde sa predstavia dvojice Ján Riapoš - Peter Lovaš (kategória MD4), Boris Trávníček - Peter Mihálik (MD8) a Alena Kánová - Boris Trávníček (XD7).

„Už len to, že sa nám podarilo získať sedem miesteniek, z toho šesť na základe renkingu, svedčí o tom, že slovenskí parastolní tenisti patria medzi svetovú elitu. Tým, že nás bude reprezentovať sedem športovcov, sú očakávania veľké. Treba sa na to však pozerať realisticky, lebo formát hier, ktorý bude v Paríži sme doteraz nezažili. Nikdy sa nehrala priamo vyraďovacia fáza, vždy boli na programe najskôr zápasy v skupinách. Dôležité bude teda nasadenie jednotlivých hráčov a záleží veľa aj na priaznivom žrebe," uviedol k ambíciám Slovákov Tomáš Varga, šéf štábu PH Paríž 2024.

Parastolný tenis bude tvoriť najpočetnejšiu skupinu športovcov vo výprave Slovenska na PH 2024.

 

Autor článku: ĽB

Foto: SPV