Nahrávam...
bgbgbgbg

Skalp svetovej štvorky a tri štvrťfinále v Lime

Po českom Havířove sa slovenská stolnotenisová reprezentácia presunula cez oceán na juhoamerický kontinent do peruánskej Limy, kde bol od 31. júla do 6. augusta 2023 na programe turnaj WTT Contender Lima. Na kvalitne obsadenom podujatí dosiahli jej členovia aj zopár pozoruhodných výsledkov.

Vo dvojhre zaujal Wang Yang, ktorý sa hneď v úvodnom kole postaral o prekvapenie, keď vyradil aktuálnu svetovú štvorku a nasadenú jednotku Huga Calderana. Nad Brazílčanom zvíťazil 3:0 (10, 10, 8). Zisk cenného skalpu však následne nepotvrdil a lúčil sa po osemfinálovej prehre s Jonathanom Grothom z Dánska (0:3). "Pre nás to nebolo až také prekvapenie, keďže už na MS družstiev odohral s Calderanom vyrovnanú partiu a prehral z dvoch mečbalov. Poučil sa však z toho. Wang hral dobre, mal aj trochu šťastia a dokázal to dotiahnuť do konca. Proti Grothovi sa však nemal čoho chytiť. Súper mal celý duel pod kontrolou. Náš hráč sa nevedel dostať do útoku a obranou veľa bodov nespravil," priblížil z dejiska turnaja tréner Jaromír Truksa.

V miešanej štvorhre po rozlúčke Ľubomíra Pišteja s Barborou Balážovou v 1. kole (prehrali s Taiwančanmi Liao, Čchen 0:3) zabrali Wang Yang s Tatianou Kukuľkovou. V kvalifikácii sa zachránili z mečbalu súperov a v hlavnej súťaži vyradili brazílske duo Vitor Ishiy, Bruna Takahashiová 3:0. Vo štvrťfinále ich zastavili Španieli Álvaro Robles, María Siao (0:3). "Nad Brazílčanmi vyhrali maximálne koncentrovaným výkonom s minimom chýb rozdielom triedy. Dokázali aj takticky zmeniť hru, keď to bolo potrebné. Pozitívne prekvapili. Proti španielskym ľavákom s dobre zvolenou taktikou i herným umením nemali šancu," vyjadril sa Truksa.

V deblovej ženskej súťaži sa medzi osem najlepších párov prebojovali Barbora Balážová s Češkou Hanou Matelovou, keď zdolali taiwanskú dvojicu Liou, Chuang 3:1, ale do semifinále ich nepustili Francúzky Prithika Pavadeová, Camille Lutzová (0:3). "V prvom zápase hrali veľmi dobre a s prehľadom, v druhom vystúpení to bol rozdiel triedy v náš neprospech." Tatiana Kukuľková a Anna Hurseyová z Walesu prehrali v osemfinálovom 1. kole s kórejskými jednotkami "pavúka" Šin Ju-bin, Čeon Či-hee (1:3).

Ľubomír Pištej sa vo štvorhre mužov predstavil po boku deblového špecialistu Nándora Ecsekiho. S maďarským ľavákom prekvapili na úkor nemeckej dvojice Dimitrij Ovčarov, Qiu Dang (3:1), potom však nestačili v boji o semifinále na najvyššie nasadené kórejské duo Lim Čong-hoon, An Čae-hjun (0:3). "Proti nie tradičnému nemeckému páru využili svoje prednosti. Kórejčania občas nepristupujú k zápasom najpoctivejšie, ale teraz si na výkone dali záležať, boli veľmi koncentrovaní a dostávali Pišteja s Ecsekim pod tlak, z čoho potom vyplývali chyby," skonštatoval reprezentačný tréner.

Vo dvojhre žien sme mali dvojnásobné zastúpenie, ale Tatiana Kukuľková ťahala za kratší koniec s Japonkou Miju Nagasakiovou (0:3) a Barbora Balážová stroskotala na svojej neobľúbenej švédskej súperke Linde Bergströmovej (2:3), pričom z 0:2 vyrovnala na 2:2, keď vo štvrtom sete odvrátila päť mečbalov. V piatom dejstve otočila zo 7:10 na 11:10, ale šancu na postup pri mečbale nevyužila. Loptička, ktorú mala na rakete, nepadla na stôl...

Reprezentačného kouča potešilo, že vo štvrtok slovenskí stolní tenisti premenili na víťazstvo štyri, teda polovicu z ôsmich súbojov v hlavnej súťaži. Po žrebe si totiž myslel, že vzhľadom na kvality súperov bude každá jedna výhra úspech. Svojich zverencov motivoval aj stávkou, že za každý triumf urobí mlynské kolo. V piatok to už nezabralo a slovenské účinkovanie v Lime sa skončilo.

 

Autor článku: Ľ. Bogdányi

Foto: WTT