Nahrávam...
bgbgbgbg

Skvelá Kukuľková s prehľadom do osemfinále, Pištejova rozlúčka napriek výkonu na hranici možností

Skvelá Kukuľková s prehľadom do osemfinále, Pištejova rozlúčka napriek výkonu na hranici možností

Slovensko má na štvrtom svetovom šampionáte za sebou zastúpenie v osemfinále singlovej súťaže. Po troch mužských účastiach medzi šestnástkou najlepších singlistov (Ľubomír Pištej 2017, Wang Yang 2019 a 2021) sa o prvú ženskú postarala Tatiana Kukuľková, ktorá na 57. majstrovstvách sveta v individuálnych a párových disciplínach v juhoafrickom Durbane (20. - 28. mája 2023) zvládla aj tretiu prekážku. Zverenka trénera Jaromíra Truksu v stredajšom súboji 3. kola dvojhry žien zdolala Gaiu Monfardiniovú z Talianska 4:1 na sety. Vo štvrtkovom osemfinále bude jej súperkou nasadená Chan Jing, veteránka čínskeho pôvodu reprezentujúca Nemecko, ktorá v doterajšom priebehu nepustila súperkám ani set. V hre je ešte aj Barbora Balážová, ktorú s Češkou Hanou Matelovou čaká vo štvrtok štvrťfinále štvorhry žien proti Japonkám Miju Nagasakiovej a Mijuu Kiharovej.

V súboji 22-ročných rovesníčok kontrolovala Kukuľková (107. vo svetovom rebríčku), ktorá v renkingu figuruje o 121 miest vyššie ako jej súperka, vývoj od začiatku. Monfardiniová dokázala vzdorovať len v druhom sete, v ktorom otočila z 3:6 na 11:8, ale v ďalšom priebehu ťahala výrazne za kratší koniec. Slovenka premenila v piatom sete druhý mečbal.

„Vzhľadom na dôležitosť súboja to bol náročný zápas. Som šťastná, že som ho zvládla. Mala som to pod kontrolou a potom som sa zbytočne sama rozptýlila, čo ma mrzí a skúsim sa do budúcnosti polepšiť. Síce som bola favoritka, ale v boji o osemfinále na MS na tom nezáleží. Každý, kto sa dostal až sem, hrá predsa výborne. Určite som však cítila veľkú šancu. Na obranárku si až tak neverím, ale skúsim ju prekvapiť. Zatiaľ nad každou súperkou vyhrala úplne hladko. Uvidíme, čo podarí uhrať mne," poznamenala Kukuľková.

O postup do osemfinále dvojhry mužov tuho bojoval proti jedenástemu hráčovi sveta Ľubomír Pištej (86.). Dva sety to vyzeralo, že bude postrach pre Kórejčanov na tomto šampionáte. V treťom sete sa do hry čoraz viac dostával Lim Čong-hoon a začal preklápať vývoj na svoju stranu. Keď za stavu 2:2 na sety a 1:3 v piatom otočil na 7:3 a následne ho aj vyhral, už ovládol dianie za stolom a napokon sa tešil z výhry 4:2.

„Myslím, že slovo postrach stále platí. Hral som na hranici svojich možností prakticky celý zápas. Kórejčan zmenil taktiku na začiatku tretieho setu. Vo všeobecnosti je tá taktika na mňa zlá, ale teraz to platilo a zrazu som prestal bodovať pri vlastnom podaní. Následne sa chytil, neustále som bol pod tlakom a nedal mi šancu. Vyhral absolútne zaslúžene, aj keď svoje šance som mal aj ja a za predvedený výkon v rámci celého turnaja môžem byť na seba hrdý," uviedol Pištej, ktorý v úvodnom kole singlovej súťaže vyradil ďalšieho Kórejského reprezentanta. An Čae-hjun (37.) s ním uhral len set.

Víťaza súboja Pištej - Lim v osemfinále čaká čínska legenda Ma Long. Pre 39-ročného Prešovčana by mal duel špeciálny nádych, keďže v roku 2003 vychádzajúcej hviezde svetového stolného tenisu uštedril prehru 0:4. „Myslel som aj na to, že ďalšie kolo by ma čakal Ma Long. Bolo by to určite niečo výnimočné. Pred 20 rokmi som mu začal medzinárodnú kariéru, teraz som mu ju mohol ukončiť. Mal jedinečnú šancu so mnou vyhrať set, ale už sa to asi nestane," okomentoval zaujímavosť slovenský reprezentant.

Piaty deň z pohľadu reprezentačných trénerov:
Jaromír Truksa (ženy): „Kukuľková mala zvíťaziť 4:0, ale aj 4:1 je dobrý výsledok. V druhom sete, ktorý prehrala, trochu zamrzla pri vedení 6:3, ale v princípe počas celého zápasu bola lepšia a istejšia. Obidve hráčky sa prezentovali taktickým výkonom, ale ´Kuki´ je v takomto boji viac doma. Na rakete má materiál, vie ho používať, takisto dobrý servis. Navyše zlepšila forhend. Hoci ja veľmi prežívam každý zápas, tento bol pre moju zverenku pohodový. Historická účasť Slovenky v osemfinále dvojhry žien na MS v ére samostatnosti je naša."

Szilárd Csölle (muži): „Musím povedať, že Ľubo opäť zahral nadštandardne a zaskočil favorizovaného súpera. Škoda, že v treťom sete, keď bol v tlaku, nevyužil 2 - 3 lopty. Mohlo to dopadnúť inak. Keď Lim vyrovnal, bol na koni. Už si viac veril a začal hrať lepšie. Od tej chvíle prevzal jeho súper iniciatívu a napriek dobrého výkonu nášho hráča otočil vývoj. Vedeli sme, že to bude ťažké, lebo Kórejčan má dobrý servis a kvalitné topspiny, ktoré hra variabilne. Ľubo prehral so cťou, nedá sa mu nič vyčítať. Na tomto turnaji odviedol viac ako stopercentné výkony. Patrí mu veľká pochvala."

Z výsledkov:
Dvojhra mužov - 3. kolo:
Ľubomír Pištej (SR) - Lim Čong-hoon (Kór. rep.) 2:4 (7, 8, -7, -6, -7, -5)

Dvojhra žien - 3. kolo:
Tatiana Kukuľková (SR) - Gaia Monfardiniová (Tal.) 4:1 (5, -8, 5, 3, 9)