Nahrávam...
bgbgbgbg

Slováci do Pusanu priblížiť si olympijský sen

Slovenská stolnotenisová reprezentácia v pondelok popoludní odcestuje na 56. majstrovstvá sveta družstiev, ktoré sa od 16. do 25. februára uskutočnia v Pusane. Kórejská republika bude hostiteľom svetového stolnotenisového šampionátu vôbec prvýkrát v histórii. MS družstiev sa v Pusane mali konať už v marci 2020, ale pre pandémiu COVID-19 ich preložili najskôr na september 2020, následne na marec 2021, ale napokon ich zrušili. Na tohtoročnom šampionáte sa v oboch kategóriách predstaví štyridsať reprezentačných tímov rozdelených do ôsmich skupín po päť účastníkov. Štartovať budú muži i ženy Slovenska.

Na predchádzajúce MS v dobrom spomínajú zverenky trénera Jaromíra Truksu, ktoré v čínskom Čcheng-tu v roku 2022 dosiahli historický úspech v podobe prieniku do štvrťfinále. Zopakovať tento úspech sa budú snažiť aj so zvýšenou motiváciou, ktorou by bol v prípade štvrťfinálovej účasti zisk miestenky na blížiace sa olympijské hry 2024 v Paríži, kam sa veľmi túžia prebojovať.

„Naša predchádzajúca štvrťfinálová účasť nám pomohla k lepšiemu postaveniu vo svetovom rebríčku tím. Po MS nám však tieto body vypadnú, preto potrebujeme ďalší dobrý výsledok. Základ je postúpiť zo skupiny. Minimálne však chceme uhrať osemfinále a potom sa uvidí. Keby sme zopakovali štvrťfinále, bol by to ešte väčší úspech ako minule," uviedol kouč žien SR Jaromír Truksa, ktorého hráčky budú v 3. skupine čeliť tímom Nemecka, Poľska, Nigérie a Mexika. Postup do vyraďovacej časti si zaistia prvé tri tímy z ôsmich skupín, pričom ich víťazi budú priamo nasadení do osemfinále. Družstvá na 2. a 3. priečkach budú o najlepšiu šestnástku bojovať vo vzájomných dueloch.

Do vyraďovacej časti sa bude chcieť dostať aj kvarteto mužov SR, ktoré vyžrebovali do 6. skupiny so súpermi zo Švédska, Hongkongu, Portorika a Srbska. „Postup zo základnej skupiny je náš cieľ. Švédi sú favoriti. Keby sme ich zdolali, boli by sme nadšení. Podstatné je byť do 3. miesta, hoci čím vyššie skončíme, tým lepšie pre nás. Podľa papierových predpokladov sme silnejší ako Srbi a Portoričania, ale nikoho nemôžeme podceniť. Na tejto úrovni je konkurencia vyrovnaná a vždy môže niekto prekvapiť," tvrdí tréner slovenskej mužskej reprezentácie Szilárd Csölle.

Na MS 2022 unikol Slovákom tesne postup do osemfinále. Ak by sa im podarilo dostať do najlepšej šestnástky tentoraz, bol by to ich najlepší výsledok na svetových šampionátoch.

V jedenásťčlennej slovenskej výprave budú Wang Yang, Ľubomír Pištej, Jakub Zelinka, Samuel Arpáš, Tatiana Kukuľková, Barbora Balážová, Ema Labošová, Adriana Illášová, tréneri Szilárd Csölle (muži), Jaromír Truksa (ženy) a masér Róbert Caro. Do dejiska MS odcestujú a Slovensko budú na  kongrese ITTF zastupovať predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Anton Hamran a čestný predseda SSTZ Zdenko Kríž.

 

Autor článku: ĽB