Nahrávam...
bgbgbgbg

Slováci na MS do Durbanu skromne, nadviazanie na tradíciu z minulosti by potešilo

Slováci na MS do Durbanu skromne, nadviazanie na tradíciu z minulosti by potešilo

Po majstrovstvách Európy v kategórii do 21 rokov v bosnianskom Sarajeve prichádza obdobie ďalších vrcholných stolnotenisových podujatí dospelých. Už tento týždeň sa začnú 57. majstrovstvá sveta v individuálnych a párových disciplínach v juhoafrickom Durbane (20. - 28. mája 2023). Bojovať sa bude o medaily v piatich súťažiach.

„V stredu odchádza naša výprava na svetový šampionát, v júni budú nasledovať Európske hry v Krakove a v septembri majstrovstvá Európy družstiev vo švédskom Malmö. Na všetky sme sa kvalifikovali na základe výsledkov v plnom zložení, čo nie je jednoduché," povedal na úvod utorkovej tlačovej konferencie predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran.

Ambície závislé od vyžrebovania
MS sa premiérovo uskutočnia v JAR, na africkom kontinente budú prvýkrát od roku 1939, keď boli v Egypte. Slovensko bude pod vedením trénerov Jaromíra Truksu (ženy) a Szilárda Csölleho (muži) reprezentovať šestica hráčov, ktorá splnila kritériá pre účasť.

„Sme radi, že sme sa v tomto zložení a počte dostali na MS a budeme mať zastúpenie vo všetkých disciplínach. Do Durbanu ideme s pokorou a rešpektom. Na šampionáte je veľká konkurencia najlepších hráčov sveta. Nemáme veľké očakávania, aj keď na základe nášho vystúpenia na lanských MS družstiev v čínskom Čcheng-tu, kde sme sa s tímom žien dostali do štvrťfinále, by sa to žiadalo. Veľa bude závisieť od žrebov, potom budeme reálnejšie vedieť posúdiť naše možnosti. Na predchádzajúcich šampionátoch sa nám vždy podarilo uhrať nejaký prenikavejší výsledok. Boli by sme radi, keby sme nadviazali na túto tradíciu," uviedol reprezentačný kouč žien SR Jaromír Truksa, na ktorého slová v podobnom duchu nadviazal tréner mužov Szilárd Csölle: „Budeme sa snažiť uhrať čo najlepšie výsledky. Wangov osobný cieľ je opäť dostať sa do najlepšej šestnástky, k tomu však ešte vedie dlhá cesta. Ľubo Pištej hrá v ostatnom čase veľmi dobre, s výnimkou tých najlepších môže zdolať kohokoľvek. Máme tu aj miešanú štvorhru, v ktorej môžeme mať ambície. Najdôležitejšie bude prežiť prvé kolo."
 
Ženský tím absolvoval v kompletnom zložení záverečnú prípravu v Národnom tréningovom centre v Havířove. Mužská zložka sa pripravovala na sústredení v Budapešti.

Wang si trúfa na posunutie svojho maxima, trio s kompletným programom
Majstrovstvami sveta sa začína boj o miestenky na olympijské hry 2024 v Paríži, čím ešte vzrastie význam dosiahnutých výsledkov v Durbane.

Wang Yang sa na MS 2019 v Budapešti a MS 2021 v Houstone dostal do osemfinále mužskej singlovej súťaže. Na MS 2023 sa pokúsi o to aj do tretice. „Cítim sa dobre. Chcel by som si vylepšiť svoj najlepší výsledok. Všetko lepšie ako osemfinále by ma veľmi potešilo," vyhlásil čínsky rodák, ktorý sa bude môcť sústrediť len na účinkovanie vo dvojhre.

Neodmysliteľnou súčasťou mužského reprezentačného tímu je skúsený Ľubomír Pištej. „Vo dvojhre bude základ vyhrať prvé kolo. V mixe sme s Baškou nasadený pár číslo trinásť, tam by bolo v poriadku osemfinále. Vo štvorhre sme so ´Zelom´ neabsolvovali spoločne veľa turnajov, ale dosiahli sme dobré výsledky. Môžeme zdolať aj veľmi dobré dvojice, ale tiež prehrať so slabšími," vyjadril sa Pištej, ktorý absolvuje kompletný program. „Teším sa na to. Niekedy počúvam, že hrám lepšie, keď som zranený. Momentálne som fit, takže aj za týchto okolností sa budem snažiť predviesť maximálne výkony."

Premiéra na MS jednotlivcov čaká Jakuba Zelinku, ktorému tesne ušiel štart vo dvojhre (ešte existuje nádej, že sa dostane do ´pavúka´ v prípade odhlásenia sa niekoho z kvalifikovaných, pozn.). „Moje vystúpenia po boku Ľuba Pišteja a Táňou Kukuľkovej sa vynasnažím čo najviac užiť a odovzdať kvalitné výkony. Štvorhry hrám rád, obzvlášť, keď so spoluhráčmi dobre vychádzame. Teším sa," skonštatoval Zelinka.

Slovenská ženská jednotka Barbora Balážová absolvuje tiež všetky tri súťaže - okrem dvojhry aj štvorhru s Češkou Hanou Matelovou a mix s Ľubomírom Pištejom. „Nemám veľké ambície. Verím, že budem hrať lepšie ako v uplynulom období. Sústredím sa na svoje výkony a pôjdem od zápasu k zápasu. Do prípravy som dala maximum. Uvidíme, ako to dopadne. Párové disciplíny máme dobré, v nich vidím naše najväčšie šance," povedala Balážová, ktorá si praje na úvod za súperku domácu reprezentantku.

Rovnaké želanie pri žrebe má aj Tatiana Kukuľková, ktorá nechce zostať bez víťazného zápasu ani v jednej z troch súťaží. „Pekné by bolo vyhrať aspoň po jednom zápase v každej kategórii."

Treťou slovenskou ženskou zástupkyňou bude Ema Labošová, ktorá tvorí tiež deblové duo s Tatianou Kukuľkovou. "Som rada, že budem môcť hrať vo dvojhre i štvorhre. Mám za sebou ťažšie obdobie. Dúfam, že sa predvediem v dobrom svetle, aby som bola spokojná ja sama i tréner," zaželala si Labošová.

Prehral len s finalistami
Na aprílových ME do 21 rokov v Sarajeve sa o najlepší slovenský výsledok postaral Adam Klajber, ktorý už patrí do kádra mužskej reprezentácie. "Cieľ dostať sa do najlepšej šestnástky som splnil. Vo dvojhre som prehral len dva zápasy, zhodou okolností s oboma finalistami, proti ktorým som mal nádejne rozohrané duely, ale vedenie v nich som nedotiahol do konca. S mojimi výkonmi som bol spokojný, v budúcnosti by som rád získal medailu," vrátil sa Klajber k úspešnému účinkovaniu na kontinentálnom šampionáte.

Oslava storočnice aj organizáciou ME
Slovenský stolný tenis bude oslavovať v roku 2025 svoju storočnicu. „Pri tejto príležitosti sme chceli zorganizovať väčšie podujatie. Pred dvoma týždňami nám Európska stolnotenisová únia pridelila majstrovstvá Európy do 21 rokov, ktoré sa uskutočnia v Bratislave. Začali sme už prvé prípravy šampionátu, máme za sebou prvú inšpekciu dejiska," prezradil predseda SSTZ A. Hamran.