Nahrávam...
bgbgbgbg

Slováci pred odchodom na ME družstiev: Využiť priaznivý žreb

Po majstrovstvách sveta jednotlivcov v Durbane a Európskych hrách v Krakove prichádza pre seniorskú stolnotenisovú reprezentáciu tretie vrcholné podujatie v roku 2023. Od 10. do 17. septembra bude švédske Malmö hostiť európsky šampionát družstiev, na ktorý sa z kvalifikácie prebojovali aj slovenské tímy mužov a žien. Slovenská výprava odcestuje do dejiska majstrovstiev rozdelená na dve časti - v piatok a v sobotu, ešte predtým sa však jej členovia stretli so zástupcami médií, kde prezentovali svoje ambície. Základných cieľom oboch družstiev je postup zo základnej skupiny.

Slovenskí reprezentanti už dlhšie poznajú mená súperov v základných skupinách. Mužov vyžrebovali do H-skupiny spolu s tímami Belgicka a Holandska. „Belgičania sú silnejší, Holanďania by mali byť najslabší v skupine, ale nikoho netreba podceniť. Naším cieľom je postup zo skupiny, najideálnejšie z prvého miesta, ale aj druhá priečka bude dobrá. To je základ a potom sa uvidí ako ďalej," vyjadril sa reprezentačný tréner mužov SR Szilárd Csölle, ktorého zverenci absolvovali záverečnú prípravu v bratislavskom Národnom stolnotenisovom centre spoločne s Rakúšanmi: „Verím, že nám to pomôže k dobrým výsledkom." V Csölleho nominácii figuruje kvarteto Wang Yang, Ľubomír Pištej, Jakub Zelinka a Adam Klajber.

Pre zúčastnené tímy sú motiváciou aj miestenky na budúcoročných svetový šampionát družstiev v kórejskom Busane, kde sa zase bude pokračovať v kvalifikačných bojoch o účasť na olympijských hrách 2024 v Paríži. „Belgičania majú veľmi dobrý tím zložený z mladých i starších hráčov, je to vyrovnaný káder. Proti Holanďanom budeme v pozícii výrazného favorita. Hoci majú troch mladých dobrých hráčov, mali by sme ich zdolať. Celkovo je to dobrý žreb vzhľadom k tomu, koho sme mohli dostať," poznamenal k zloženiu skupiny Ľubomír Pištej.

Ženy budú účinkovať v E-skupine spolu s družstvami Česka a Holandska. „Na šampionát sa už tešíme. Mám dobrý pocit z dievčat. Sú zdravé, pozitívne naladené a hrajú dobre, takže očakávam, že to zvládneme. Úspech by bola účasť vo štvrťfinále, medaila by bola nad plán, ale nie nedosiahnuteľná. Musíme ísť od zápasu k zápasu. S Holanďankami sme hrali v kvalifikácii a dvakrát sme vyhrali. Ak by však teraz za nich nastúpila najlepšia hráčka Britt Eerlandová, bol by to úplne iný zápas. S Češkami sa vzájomne dobre poznáme, často spolu trénujeme. Je to veľmi vyrovnaná skupina. Dúfam, že ju vyhráme, prinajhoršom skončíme na 2. mieste a postúpime do osemfinále," uviedol kouč Sloveniek Jaromír Truksa, ktorý nominoval Tatianu Kukuľkovú, Barboru Balážovú, Emu Labošovú a Adrianu Illášovú.

Jeho zverenky skončili pred rokom na majstrovstvách sveta v čínskom Čcheng-tu na 5. mieste a štvrťfinálovú účasť by si radi zopakovali. „Úprimne musím povedať, že lepšiu skupinu nám nemohli vyžrebovať. To však neznamená, že to nebude náročné. S Holandskom sme dvakrát hrali. Hoci sme ich zdolali, nie je to ideálne, lebo aj ony budú na nás dobre pripravené. Tento zápas by sme však mali zvládnuť, sme lepšie ako Holanďanky. S Českom to bude vyrovnané. Rozhodne to, ako vyjde zostava a kto bude mať lepší deň," skonštatovala Balážová, na ktorej skúsenosti sa bude spoliehať celé družstvo.

V Malmö sa bude Slovensko činiť aj na diplomatickom poli. V rámci zasadnutia exekutívy Európskej stolnotenisovej únie (ETTU) budú predstavitelia Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) prezentovať podmienky pripravené pre účastníkov majstrovstiev Európy do 21 rokov, ktoré budú v roku 2025 na bratislavskom Zimnom štadióne. Toto významné podujatie zapadne do koloritu osláv 100. výročia organizovaného stolného tenisu na území Slovenska. Ich súčasťou budú viaceré akcie, niektoré aj spoločné s českou stranou, ktorými sa pripomenie storočné jubileum.

Zdenko Kríž čestný člen ITTF
V thajskom Bangkoku sa uskutočnil II. samit Medzinárodnej stolnotenisovej federácie (ITTF), na ktorom Slovensko zastupoval predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran. Z pohľadu Slovenska bola najdôležitejšia voľba čestného člena ITTF, v ktorej bývalý dlhoročný šéf Československého a Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž získal 95,1 percenta hlasov.
„Dostal som už najvyššie stolnotenisové vyznamenanie Merit Award v roku 2016, ale toto považujem za najväčšie ocenenie vyše 50-ročnej celoživotnej práce pre stolný tenis. Je to ocenenie aj československého a slovenského stolného tenisu, lebo bez pôsobeniach v týchto zväzoch by som ho nikdy nedostal," povedal Zdenko Kríž, ktorý je len jedným z 12 čestných členov ITTF (okrem toho sú už len 3 čestní prezidenti ITTF).
V Bangkoku sa rozhodlo aj o organizátoroch ďalších MS - v roku 2025 budú v katarskej Dauhe a 2026 v anglickom Londýne.

 

Autor článku: Ľ. Bogdányi

Foto: T. Šereda