Nahrávam...
bgbgbgbg

Slováci suverénne do štvrťfinále tímovej súťaže na EH

Slovenskí stolní tenisti postúpili do štvrťfinále mužskej tímovej súťaže na 3. Európskych hrách v Krakove-Malopoľsku. V stredajšom popoludňajšom stretnutí 1. kola si poradili so Slovincami jednoznačne 3:0. Hoci prvé dva sety získali hráči súpera, ďalších deväť už zverenci kouča Szilárda Csölleho. Ľubomír Pištej s Jakubom Zelinkom bodovali vo štvorhre a vo dvojhrách uspeli Wang Yang a Ľubomír Pištej. Slováci budú vo štvrtok od 13.00 h bojovať o miestenku do semifinále proti druhým nasadeným Švédom.

Zápas v Hutnik Arene sa spočiatku nevyvíjal podľa želaného slovenského scenára. Slovinské duo Peter Hribar a Deni Kožul sa dostalo do dvojsetového vedenia. Pištej so Zelinkom znížili na 1:2, ale vo štvrtom dejstve zaostávali 5:8. Po oddychovom čase otočili na 9:8. Slovinci vyrovnali na 9:9, no koncovka patrila slovenskej dvojici. Rovnaký záver setu sa zopakoval aj v rozhodujúcej piatej časti (3:2), a tak dôležitý prvý bod získal tím SR. Potom nastúpili proti sebe rebríčkové jednotky oboch družstiev. Wang mal priebeh konfrontácie s Darkom Jorgičom pod kontrolou a lepšie zvládol koncovky. V treťom sete síce za stavu 10:8 dovolil svetovej štrnástke odvrátiť dva mečbaly, ale vzápätí uhral ďalšie dve loptičky, čím spečatil výhru nad Jorgičom (3:0). Rozbehnutých Slovákov nepribrzdil ani Kožul, ktorého Pištej vystavil do úlohy štatistu a dovolil mu získať len deväť loptičiek, čo by bolo málo aj na zisk čo i len jedného setu (3:0). Po hodine a pol hodine boja zavládla v Krakove radosť v slovenskom tíme, ktorý sa môže pokúsiť zaskočiť favorizované Švédsko. Slováci už majú istotu umiestnenia v prvej osmičke spomedzi tucta štartujúcich družstiev na EH 2023.

„Určite sme nepočítali s takýmto jednoznačným výsledkom v náš prospech, keďže Slovinci majú vo svojom kádri kvalitného Jorgiča. Mysleli sme si, že on si môže svoje body uhrať, ale ostatní slovinskí hráči sú zdolateľní. V našich kalkuláciách sme počítali s tým, že potrebujeme vyhrať úvodnú štvorhru. Hoci sa chalanom nedarilo podľa predstáv, dokázali otočiť vývoj a urobiť prvý krok k úspechu. Bol to veľmi dôležitý bod pre nás. Vzápätí Wang zdolal Jorgiča a tým sa zápas zlomil v náš prospech. Potom ešte Pištej pridal víťaznú bodku, keď zahral vynikajúco a nedal Kožulovi šancu. Švédi sú síce veľkí favoriti, rebríčkovo sú pred našimi hráčmi, ale vopred sa nevzdávame," uviedol reprezentačný kouč mužov SR Szilárd Csölle.