Nahrávam...
bgbgbgbg

Slovenky zvládli boj o postup na ME, hladko vyhrali v Holandsku

Slovenské stolnotenisové reprezentantky si vybojovali postup na tohtoročné majstrovstvá Európy družstiev vo švédskom Malmö (10. - 17. 9. 2023). Zverenky trénera Jaromíra Truksu zvládli v kvalifikácii rozhodujúci súboj o druhú postupovú priečku, keď vo štvrtok vo Wageningene zdolali v rámci 6. kola skupiny A3 domáce Holanďanky 3:0, pričom súperkám dovolili uhrať len dva sety. O body Sloveniek, ktoré v konečnom poradí kvalifikačnej skupiny obsadili 2. pozíciu za suverénnymi Francúzkami, sa postarali Ema Labošová, Barbora Balážová a Tatiana Kukuľková.

Dôležitý prvý bod pre slovenské družstvo získala Ema Labošová, ale proti Emine Ernstovej to nebolo jednoduché. Situáciu si Slovenka skomplikovala sama v treťom dejstve, keď nevyužila za stavu 10:7 tri setbaly a súperka šnúrou piatich loptičiek otočila vývoj setu. Potom si Labošová už nemohla dovoliť zaváhanie. Hladko vyrovnala na 2:2 na sety a v rozhodujúcom mala komfortný náskok 8:4, ale prišlo zníženie súperky na 7:8. Našťastie, viac bodov Holanďanka už nepridala.
Balážová začala vo veľkom štýle. S Tanjou Helleovou sa v Bratislave potrápila (3:2), ale tu v prvom sete hneď odskočila na 8:1 a s prehľadom ho vyhrala. V druhom sete prišla o trojbodové vedenie (9:6), ale tretí setbal za stavu 12:11 už využila. V treťom dejstve od začiatku vyhrávala (4:1, 5:4, 8:4) a od stavu 8:6 trojbodovou šnúrou ukončila duel i teoretické holandské nádeje na predstihnutie tímu SR v poradí skupiny.

Súboj tímových trojok bol jasne v réžii Tatiany Kukuľkovej, ktorá suverénnym výkonom nedala protivníčke ázijského pôvodu žiadnu šancu. Domáca Šuohan Men iba v druhom sete znížením zo 4:8 na 7:8 na chvíľku živila nádej, ale napokon uhrala v celom dueli len 14 bodov. Slovenky si po októbrovom bratislavskom úspechu (3:1) pripísali na konto druhé víťazstvo nad Holanďankami.
"Výsledok nás, samozrejme teší, ale páčila sa mi aj hra dievčat a najmä to, že nám vychádzali taktické prvky. Labošová mohla duel so súperkou, s ktorou prehrala pred štyrmi rokmi, zvládnuť aj lepšie a najmä jednoduchšie. V treťom sete za stavu 10:7 pokazila podanie a trochu sa vytrápila, hoci už v tom sete bola lepšou hráčkou. Veľký prehľad ukázali Balážová a Kukuľková. Baša mala zo zápasu s Helleovou trochu obavy, ale ja som veril, že sa jej bude hrať ľahšie ako v Bratislave. To sa aj potvrdilo. Postrážila si dôležité stavy, dobre servovala a dodržala taktické pokyny. Veľmi ma potešila ´Kuki´. Nečakal som od nej takýto suverénny výkon, obzvlášť, keď ráno netrénovala a necítila sa optimálne. Podala taktický dobrý výkon, po miernom poľavení v druhom sete sa znovu vrátila k výbornej hre," zhodnotil vystúpenie reprezentačný kouč žien SR Jaromír Truksa.

Výsledky - kvalifikácia ME družstiev - skupina A3 - 6. kolo - štvrtok:
ŽENY
Holandsko - Slovensko 0:3
Emine Ernstová - Ema Labošová 2:3 (7, -6, 10, -5, -7)
Tanja Helleová - Barbora Balážová 0:3 (-3, -11, -6)
Šuohan Men - Tatiana Kukuľková 0:3 (-4, -7, -3)

Konečné poradie skupiny A3: 1. Francúzsko 8 bodov (4 víťazstvá / 0 prehier), 2. Slovensko 6 (2/2) 3. Holandsko 4 (0/4).