Nahrávam...
bgbgbgbg

Statočný boj o medailu

Stolné tenistky Slovenska zviedli veľký boj o medailu na majstrovstvách Európy družstiev vo švédskom Malmö (10. - 17. 9. 2023), ale napokon na cenný kov nedosiahli. Zverenky trénera Jaromíra Truksu podľahli v piatkovom štvrťfinále reprezentantkám Francúzska 1:3, keď jediný bod tímu SR získala Barbora Balážová. So spoluhráčkami sa však tešia z historicky najlepšieho umiestnenia na európskom šampionáte, vďaka 5. priečke o päť pozícií vylepšili výsledok svojich predchodkýň z ME 2003 v talianskom Courmayeuri, navyše si vybojovali miestenku na majstrovstvá sveta 2024 v kórejskom Busane.

Slovenky sa vlani na majstrovstvách sveta tímov postarali o prekvapenie osemfinálovým víťazstvom nad Francúzkami (3:1). Tentoraz ho na ME o kolo ďalej nezopakovali, hoci sa ujali vedenia zásluhou Barbory Balážovej. Tá síce prehrávala s Prithikou Pavadeovou 0:2 na sety (v druhom nevyužila setbal), neskôr vo štvrtom 2:5, ale dokázala otočiť vývoj. Súperka sa v závere rozhodujúceho dejstva ešte dostala z 2:9 na 8:10, ale tretí mečbal už neodvrátila. Ema Labošová dostala príležitosť na pozícii dvojky, ale jej sa nepodarilo zopakovať nečakanú výhru nad Jüan Ťia-nan. Hráčka čínskeho pôvodu trojsetovým triumfom vyrovnala stav stretnutia. Zásadný pre ďalší vývoj štvrťfinále bol súboj trojok. Tatiana Kukuľková najskôr ťahala za kratší koniec, ale po znížení na 1:2 na sety viedla v ďalšej časti 7:4. V zostávajúcom priebehu sa však presadila Audrey Zafirová (3:1). Balážová držala slovenskú nádej. V treťom sete ešte vyhrávala 7:5, ale Jüan Ťia-nan otočila výsledok tejto časti vo svoj prospech a potom už dokonala francúzsku odplatu za lanské vyradenie na svetovom šampionáte (3:1).

Kým v konfrontáciách s hráčkami Holandska dokázali vyhrať Slovenky dvakrát v kvalifikácii i raz na ME 2023, v troch meraniach síl s Francúzkami to platilo opačne.
"Dievčatá zabojovali a pomerne dlho sme sa držali vo veľkom boji o semifinále. Viem si predstaviť v našom prevedení ešte lepšie výkony, ale vždy je to aj o súperovi, koľko nám toho dovolí. Baša skvele otočila duel s Pavadeovou. Postupne získavala sebavedomie a potom už doviedla súboj do víťazného konca, hoci súperka sa v závere doťahovala. Zo strany Emy to proti Jüan Ťia-nan nebolo zlé, prvé dva sety prehrala na deväť a osem bodov, pritom ešte urobila niekoľko systémových chýb. Škoda, že ´Kuki´ nezdolala Zarifovú v zápase plnom skvelých výmen. Aj keď neskôr, ale Táňa sa predsa len dostala do zápasu a urobila pre úspech maximum. Keby bolo 2:1 pre nás, tak by sa inak nastupovalo potom aj Baške a mali by sme oveľa väčšiu šancu. Hoci hrala dobre, to automaticky nemusí stačiť na víťazstvo," uviedol J. Truksa, ktorého zverenky sa opäť raz postarali svojím účinkovaním na vrcholnom podujatí o úspech pre slovenský stolný tenis.

Výsledky - piatok:
ŽENY
ŠTVRŤFINÁLE
Slovensko - Francúzsko 1:3
Barbora Balážová - Prithika Pavadeová 3:2 (-5, -11, 5, 8, 8)
Ema Labošová - Jüan Ťia-nan 0:3 (-9, -8, -5)
Tatiana Kukuľková - Audrey Zarifová 1:3 (-2, -8, 10, -9)
Barbora Balážová - Jüan Ťia-nan 1:3 (-4, 7, -9, -6)