Nahrávam...
bgbgbgbg

Wangov ďalší cenný skalp, v Riu jediný zo Slovákov v 2. kole

Takisto ako v peruánskej Lime pred týždňom bolo aj v brazílskom Riu de Janeiro na kvalitne obsadenom turnaji zo série WTT Contender (7. - 13. 8. 20223) slovenským maximom 2. kolo hlavnej súťaže. Tentoraz ho dosiahol len Wang Yang (57. v renkingu ITTF), ktorý opäť dosiahol cenné víťazstvo. V Lime získal skalp svetovej štvorky Huga Calderana z Brazílie, v Riu zdolal v 1. kole tiež vyššie postaveného hráča Tiaga Apolóniu z Portugalska (41.) 3:2 na sety. Následne v boji o štvrťfinále bol nad sily slovenskej jednotky Nemec Patrick Franziska (25.), ktorému podľahol 1:3.

„Pozitívne je, že Wang štartoval na oboch turnajoch, z ktorých si odniesol 70 bodov do rebríčka. Ak by nehral, výrazne by klesol vo svetovom poradí singlistov," uviedol tréner Jaromír Truksa, ktorý vyzdvihol aj postup Ľubomíra Pišteja do hlavnej súťaže. „V kvalifikácii prešiel cez troch súperov a v hlavnom ´pavúku´ tesne prehral s Francúzom Simonom Gauzym 2:3, keď sa prvé dva sety nevedel chytiť, ale potom vyrovnal a v piatom vyhrával 5:4. Škoda toho záveru."

V hlavnej súťaži dvojhry žien sa predstavila len Tatiana Kukuľková, ktorá sa v prvom sete proti Margaryte Pesockej z Ukrajiny z 1:6 prepracovala aj k setbalu, ale následne ďalšiu loptičku takticky nezvládla. Nádej na prípadný obrat mala ešte v treťom sete (5:1), ale napokon sa lúčila po prehre 0:3. Barbora Balážová prehrala v 2. kole kvalifikácie s Kórejčankou Kim Ha-jeong (1:3). „Baška sa herne trochu trápi, nevie vyhrať zápas. Najväčšou súperkou pre ňu je ona sama, tlačí pred sebou stres z boja o olympiádu," skonštatoval Truksa.

Ani vo štvorhrách sa slovenským zástupcom nepodarilo prejsť cez 1. kolo. Balážová s Češkou Hanou Matelovou sa lúčili po prehre s Rumunkami Bernadette Szőcsovou a Elizabetou Samarovou 1:3, Kukuľková a Walesanka Anna Hurseyová ako kvalifikantky potrápili druhý nasadený pár Čcheng I-Čching, Li Jü-Jhun, no vedenie 2:1 nedotiahli do konca (2:3). Pištej po boku Maďara Nándora Ecsekiho nestačili na Brazílčanov Vitor Ishiya s Ericom Joutim (0:3).

V miešanej štvorhre úspešní kvalifikanti Wang s Kukuľkovou živili dva a pol setu nádej proti maďarskej dvojici Nándor Ecseki - Dóra Madarászová (1:1 na sety a 5:1), ale z postupu sa tešili súperi. Pištej s Balážovou boli proti Guilhermemu Teodorovi s Giuliou Takahashiovou v úlohe favoritov, ktorú nepotvrdili. „Ich premožitelia potom postúpili do semifinále cez prvý brazílsky pár, takže tiež majú kvalitu. My sme však mohli hrať lepšie, najmä prvé dva sety. V mixe sa nám v ostatnom čase príliš nedarí a musíme s tým niečo robiť," dodal reprezentačný kouč SR.