Nahrávam...
bgbgbgbg

Švédi nad sily Slovákov v boji o semifinále na EH

Medzi osmičkou najlepších mužských družstiev na 3. Európskych hrách v Krakove-Malopoľsku bojovali slovenskí stolnotenisoví reprezentanti. Ďalej ich nepustili favorizovaní Švédi. Severania vo štvrtkovom štvrťfinále potvrdili v krakovskej Hutnik Arene úlohu favorita a ako druhý nasadený tím zvíťazili 3:0. O dva slovenské vyhraté sety sa postaral Ľubomír Pištej, ktorý viac ako potrápil vicemajstra sveta spred dvoch rokov.

Všetci traja švédski hráči figurujú vo svetovom rebríčku o viac ako tridsať miest vyššie ako slovenská jednotka. Potvrdili to aj v úvodnej štvorhre, v ktorej Ľubomír Pištej s Jakubom Zelinkom len ťažko hľadali recept na pokorenie dua Kristian Karlsson, Truls Möregårdh (0:3). Vývoj mohol zdramatizovať Wang Yang, ale proti Antonovi Källbergovi v druhom sete nevyužil vedenie 9:7 i setbal za stavu 11:10. Súper v treťom sete už dotiahol svoje snaženie do úspešného konca a pridal druhý bod pre Švédsko. Následne prišlo k repríze súboja Pištej - Möregårdh z 3. kola dvojhry mužov na aktuálnych Európskych hrách. V sobotu zvládol Švéd koncovky a vyhral 4:0. Tentoraz to však bolo ešte vyrovnanejšie. Pištej síce nevyužil dobrý vstup do duelu (4:0, 8:4 a 9:5), keď súper otočil vývoj šesťbodovou šnúrou. V druhej časti Slovák síce tiež prišiel o sľubný náskok (5:2), ale koncovku tentoraz zvládol (12:10). V treťom sete predviedol Pištej obrat z 3:8 na 9:8 a druhú možnosť rozhodnúť ho vo svoj prospech si už nenechal ujsť (13:11). Möregårdh vzápätí rýchlo vyrovnal (11:6) a išlo sa do rozhodujúceho dejstva. Prvé dve loptičky v ňom patrili Pištejovi, ale súper otočil na 7:3 a 9:4. Prešovský rodák sa však nevzdával, troma bodmi vykresal nádej na obrat, ale ten sa už nekonal. Slováci skončili v súťaži tímov na EH 2023 na 5. mieste. Švédi nastúpia v semifinále proti Francúzom.

„V každom prípade Švédi naplnili papierové predpoklady a ukázali svoju kvalitu. Presvedčili sme sa o tom už vo štvorhre, v ktorej eliminovali našu dvojicu a absolútne sme nemali šancu. Vedeli sme, že Källberg hrá dobre proti obranárom. Wang mal proti nemu svoju šancu v druhom sete. Nehovorím, že by v prípade úspešnej koncovky ten duel aj vyhral, ale minimálne mohol byť výsledok tesnejší. Pištej odohral vynikajúci zápas. Klobúk dole pred jeho výkonom proti Möregårdhovi, ktorý však vo chvíľach, keď to potreboval, zahral aj nečakané lopty. Treba uznať, že Švédi vyhrali zaslúžene," skonštatoval kouč mužov SR Szilárd Csölle.

Výsledok - súťaž družstiev mužov - štvrťfinále - štvrtok:
Slovensko - Švédsko 0:3
Ľubomír Pištej, Jakub Zelinka - Kristian Gunnar Karlsson, Truls Carl Eric Möregårdh 0:3 (-6, -2, -2)
Wang Yang - Anton Sten Anders Källberg 0:3 (-5, -11, -6)
Ľubomír Pištej - Truls Carl Eric Möregårdh 2:3 (-9, 10, 11, -6, -7)