Nahrávam...
bgbgbgbg

Top 16 Cup: Balážová chcela siedmy set, Wang nezaskočil nasadenú jednotku

Slovenským reprezentantom sa na prestížnom európskom stolnotenisovom turnaji Europe Top 16 Cup, ktorý počas víkendu hral vo švajčiarskom Montreux, nepodarilo prejsť cez úvodnú prekážku.

Barbore Balážovej odohrala v osemfinálovom 1. kole dvojhry žien vyrovnanú partiu s Ni Sia Lian z Luxemburska, ale na konci sa tešila 59-ročná veteránka čínskeho pôvodu. Topoľčianska rodáčka sa postupne dostala do zápasu, vyrovnala z 0:2 na 2:2 a v šiestom sete viedla 9:5. Dve loptičky ju delili od vynútenia si rozhodujúceho dejstva.

"Momentálne určite prežívam sklamanie, minimálne z toho, že sme sa nedostali do siedmeho setu," uviedla v prvej reakcii Balážová, ktorá necestovala na turnaj po optimálnej príprave, keďže od podujatia WTT v Jordánsku ju trápil chrbát. "Určite som sem nešla s nejakými prehnanými ambíciami. Samozrejme, keď sa človek postaví za stôl, chce vyhrať. Spravila som maximum, ale, žiaľ, nestačilo to. Nezačala som ideálne, nemohla som chytiť rytmus. Dokázala som sa však vrátiť do zápasu, ale nevyužila som vedenie 9:5. Ona zahrala dvakrát ´kiksom´, jedno ´prasiatko´ a bolo to tam... Mrzí ma to, lebo po žrebe som bola celkom spokojná a dobre nastavená. Verila som, že v tejto časti ´pavúka´, keď sa všetko spojí, by to teoreticky mohlo dobre dopadnúť a mohlo by mi to vyhovovať. Bohužiaľ, opäť končím v šestnástke. Každopádne, ešte som nad ňou nevyhrala, ale vždy sme mali vyrovnané zápasy. Dnešok nebol výnimkou. Aj preto som naozaj sklamaná, lebo šanca bola veľká," poznamenala najlepšia slovenská stolná tenistka za uplynulý rok, pre ktorú to bol šiesty štart na tomto podujatí. V dvoch ročníkoch Top 16 Cupu dosiahla štvrťfinále (2019, 2020).

"Na tejto úrovni majú hráčky svoju kvalitu. Žreb nebol až taký zlý, hoci mohol byť aj lepší, ale nad náročnou a takticky vyspelou reprezentantkou Luxemburska hrajúcou s rôznymi ´materiálmi´ sa dalo vyhrať. Stolný tenis je o detailoch v krátkom časovom slede, rozhodujú maličkosti. Baška nepodala zlý výkon. Od tretieho setu platila na súperku zmena umiestňovania servisu a rýchlo pribúdali body na konto našej hráčky. Číňanka sa však tomu postupne prispôsobila a opäť naklonila vývoj na svoju stranu. Šiesty set bol v našej réžii do stavu 9:5. To bol a mal byť set Balážovej. Škoda, lebo duel bol ako na hojdačke, každý set sa jednoznačne vyvíjal pre niektorú z hráčok. Škoda, mala to dokončiť. Už som chystal taktickú drobnosť na siedmy set. Žiaľ, nevyšlo to," povedal reprezentačný kormidelník žien Jaromír Truksa.

Wang Yang obhajujúci štvrťfinále z vlaňajška mal náročnú úlohu, keďže mu žreb na 52. ročníku podujatia prisúdil za súpera v osemfinálovom 1. kole najvyššie nasadeného
Trulsa Möregaardha zo Švédska. Úradujúci vicemajster sveta vo dvojhre potvrdil pozíciu favorita víťazstvom 4:1 na sety a nadviazal na svoje triumfy nad Wangom v osemfinále na prestížnom podujatí WTT Champions Macao 2022 v Macau (3:2) či v 1. kole na majstrovstvách Európy vo Varšave 2021 (4:2). Wanga môže mrzieť neúspešná koncovka tretieho setu (12:14), lebo následne získal štvrté dejstvo, ale potom mu ušiel záver piatej časti, čo mu bolo už osudné. Čínsky rodák v slovenských službách pri štvrtom štarte na Top 16 Cupe nepridal tretiu účasť medzi najlepšou osmičkou po rokoch 2020 a 2022.

"Wang mal svoje možnosti, ale Möregaardh vyhral zaslúžene. V treťom sete viedol môj zverenec 10:8, zobrali sme oddychový čas, ale Švéd servoval, čo následne využil na útok a Wang pokazil ľahšie loptičky. Keby tento set vyhral, mohlo byť 2:2 namiesto 1:3 na sety a vývoj by bol iný, ale v športe sa na keby nehrá. Wang nehral zle, v prípade, že by využil svoje možnosti, mohlo to byť tesnejšie, ale nestalo sa tak, a tak za to pykal," zhodnotil tréner mužskej reprezentácie SR Szilárd Csölle.