Nahrávam...
bgbgbgbg

V dráme tentoraz úspešnejší Česi

Záverečné vystúpenie stolných tenistov Slovenska a Česka v kvalifikácii majstrovstiev Európy družstiev 2023 vo Švédsku prinieslo opäť päťzápasovú drámu. Takisto ako pred štyrmi mesiacmi v Bratislave rozhodla o víťazovi piata dvojhra. Tentoraz sa tešili Česi, ktorí v domácom prostredí v Národnom tréningovom centre v Havířove zdolali v rámci 5. kola Slovákov 3:2 a zaistili si prvenstvo v skupine A5 práve pred svojimi súpermi. O body slovenského tímu, ktorý viedol 2:1, sa postarali Wang Yang a Alexander Valuch. Obe družstvá mali istotu postupu do Malmö (10. - 17. 9. 2023) už pred stredajším vzájomným meraním síl.

V prvej dvojhre Wang Yang potvrdil úlohu favorita proti Pavlovi Širučkovi. Ten sa držal viac ako do polovice setov (6:6 v prvom, 7:7 v druhom, 8:8 a 10:10 v treťom), ale potom sa prejavila väčšia istota slovenskej jednotky, ktorá predviedla suverénny výkon, kým súper nemal dostatok trpezlivosti čeliť obranárovi a robil nevynútené chyby.
Jakub Zelinka sa v prvom sete prepracoval k vedeniu 10:8, ale dva setbaly nevyužil. David Reitšpies otočil štyrmi loptičkami vývoj vo svoj prospech a v ďalšom priebehu za stolom dominoval. Zelinka nevyužil priaznivý bilanciu s týmto súperom v ostatných vystúpeniach. Častokrát volil uponáhľané údery, neskoro bol pri loptách a vypadol z hry. Od setbalového stavu v úvodnom dejstve získal už len sedem bodov.


V súboji trojok, ktorý bol reprízou z Bratislavy, sa Alexandrovi Valuchovi podarilo odplatiť prehru Jiřímu Martinkovi. Valuch po zisku prvého setu vydrel v druhom z 9:10 setbal na 12:10, ktorý aj využil. Potom mu ušiel úvod tretieho dejstva a Martinko znížil, ale štvrtá časť bola v réžii reprezentanta SR, ktorý zo 4:3 unikol na 10:3 a po oddychovom čase využil štvrtú možnosť rozhodnúť. "Určite som túžil po odplate, keďže v Bratislave som viedol 1:0 a 10:6, napokon som však prehral 1:3. Som rád, že mi to dnes vyšlo a zdolal som takého hráča, ako je Martinko, s ktorým máme vyrovnanú bilanciu," poznamenal Valuch.
Zelinka sa nedokázal chytiť ani vo svojom druhom vystúpení. Ani proti Pavlovi Širučkovi sa nevyvaroval ľahkých chýb. Za stavu 0:2 na sety a 1:5 v treťom to vyzeralo hrozivo. Otočil na 9:8, následne odvrátil jeden mečbal, ale druhý za stavu 10:11 už nie.


V záverečnej dvojhre proti sebe nastúpili Wang Yang a David Reitšpies. V novembri bol úspešnejší Wang (3:2), ale tentoraz slávila úspech variabilná hra motivovaného Čecha. Takticky vyspelým výkonom získal hladko prvý set, v druhom zvládol od stavu 9:8 koncovku. Wang sa vzoprel v treťom dejstve obratom z 3:4 na 10:4 a následne ho vyhral 11:5. Vynútil si pokračovanie duelu, ale väčšiu túžbu po víťazstve ukázal Reitšpies, ktorý odskočil na 7:2 a 9:4. Čínsky rodák v slovenskom drese ešte skorigoval na 7:9, ale potom pri prvom mečbale ukončil súper zápas aj s pomocou ´prasiatka´.
"Počítali sme s tým, že naša cesta k úspechu proti vyrovnanému českému tímu povedie cez dva body Wanga. To nám nevyšlo. Mal za sebou ligové vystúpenie vo Francúzsku i cestovanie. Doľahla na neho únava, už pri prvej dvojhre sa sťažoval, že mu chýbajú sily. Navyše, dnešný zápas nezastihol v najlepšej forme Jakuba Zelinku, ale na druhej strane pozitívne prekvapil Sašo Valuch. Už doma mal možnosť zdolať Martinka a v Havířove to aj dokázal," zhodnotil výkony svojich zverencov v boji o prvenstvo v kvalifikačnej skupine kouč mužskej reprezentácie SR Szilárd Csölle.

Výsledky - kvalifikácia ME družstiev - skupina A5 - 5. kolo - streda:
MUŽI
Česko - Slovensko 3:2
Pavel Širuček - Wang Yang 0:3 (-8, -8, -10)
David Reitšpies - Jakub Zelinka 3:0 (10, 3, 4)
Jiří Martinko - Alexander Valuch 1:3 (-7, -10, 8, -6)
Pavel Širuček - Jakub Zelinka 3:0 (4, 8, 10)
David Reitšpies - Wang Yang 3:1 (5, 8, -5, 7)

Konečné poradie skupiny A5: 1. Česko 7 bodov (3 víťazstvá/1 prehra), 2. Slovensko 6 (2/2), 3. Taliansko 5 (1/3).

 

Foto: Český stolní tenis