Nahrávam...
bgbgbgbg

Veľký boj s neúspešným koncom

Slovenské stolnotenisové reprezentácie si v pondelkových stretnutiach na majstrovstvách Európy družstiev vo švédskom Malmö (10. - 17. 9. 2023) pripísali na svoje konto prehry, hoci vo vyrovnaných súbojoch to mohlo dopadnúť aj inak.

Muži SR vstúpili do šampionátu tesným nezdarom s Belgičanmi (2:3), s ktorými sú uchádzačmi na postup zo základnej H-skupiny. Kým belgický tím má po dnešnom triumfe už istotu postupu do osemfinále z 1. priečky. Slováci budú musieť ešte zabojovať o prienik medzi najlepšiu šestnástku v priamom súboji s Holanďanmi v utorok od 10.00 h.

Dva body proti Belgičanom získal Wang Yang, hoci proti Adrienovi Rassenfossemu mal pomalší rozbeh, keď prehrával 0:2 na sety a v piatom otáčal z 3:6. S Cedricom Nuytinckom si poradil 3:1, čím vyrovnal na 2:2. Ľubomír Pištej, ktorý predtým nestačil na Nuytincka (1:3), sa v rozhodujúcej dvojhre pokúšal o obrat proti Rassenfossemu, ale tretí mečbal vo štvrtom sete už neodvrátil (1:3). Nad sily Jakuba Zelinku na pozícii trojky bol Martin Allegro (1:3).

"Wangovi chvíľu trvalo, kým si zvykol na loptičky a rozohral sa. V druhom súboji hral už lepšie. Získal dva body, takže s tým sme boli spokojní. Pištejovi to dnes nešlo podľa predstáv, nebol v optimálnej pohode. V prípade Zelinku sme vedeli, že jeho súper je herne i rebríčkovo lepší, napokon uhral set. Ak sme chceli dnes vyhrať, počítali sme s dvoma bodmi Wanga a jedným od Pišteja alebo Zelinku, keby prekvapil. V utorok potrebujeme zdolať Holanďanov, a to hocijakým výsledkom," uviedol kouč mužskej reprezentácie SR Szilárd Csölle.

Ženy po nedeľňajšom víťazstve nad Holanďankami (3:1) čakalo derby s Češkami, ktoré podľa papierových predpokladov malo byť zároveň súbojom o prvenstvo v E-skupine. Po prehre 1:3 však Slovenky musia počkať na výsledok utorkového stretnutia Česko - Holandsko, ktoré by im mohlo priniesť postupovú definitívu.

Zápas sa v úvode zo slovenského vyvíjal priaznivo. Tatiana Kukuľková mohla rozhodnúť o svojej výhre už v treťom sete, vo štvrtom nevyužila vedenie 9:3, v piatom 9:5 a 10:7, pričom vzápätí odvracala mečbal Kateřiny Tomanovskej. Napokon sa však tešila slovenská jednotka (3:2). Barbora Balážová čelila svojej deblovej partnerke Hane Matelovej, ale na rozdiel od predchádzajúcich konfrontácií ťahala tentoraz za kratší koniec (1:3). Eme Labošovej len kúsok chýbal, aby išla proti Zdene Blaškovej do vedenia 2:0 na sety. Šancu nevyužila a súperka po vyrovnaní už ovládla dianie za stolom (1:3). Kukuľková odohrala dramatický súboj aj proti Matelovej. V treťom sete mohla nakloniť misky váh na svoju stranu, viedla 7:4, ale neuspela v koncovke. Vo štvrtom sete však predviedla obrat zo 6:9 na 11:9 a nádej žila. V rozhodujúcej časti však od začiatku doťahovala náskok súperky, ktorá spečatila český triumf (2:3).

"Ťažko sa to hodnotí. Škoda každého zápasu. Kukuľková, ktorá mohla už prvú dvojhru vyhrať hladšie, sa proti Matelovej pozviechala. Ukázala, že je bojovníčka. Hrala rozumne. Keď hrá hlavou, umiestňuje lopty a mení hru, tak má väčšiu šancu na úspech. Skúsená Češka možno zahrala odvážnejšie, možno mala aj o trochu viac šťastia. Baša hráva s Hankou vždy vyrovnane, momentálne jej chýbalo viac sebavedomia. Ema robila, čo sa dalo. Keby vyhrávala nad Blaškovou 2:0 na sety, bolo by to iné, hoci ani to nie je záruka, že by to dopadlo pre nás lepšie. Dievčatá bojovali a snažili sa urobiť všetko pre úspešný výsledok. Teraz budeme čakať, ako dopadne duel Česka s Holandskom," skonštatoval tréner žien SR Jaromír Truksa.