Nahrávam...
bgbgbgbg

Vo štvorhre žien a mixe osemfinále s účasťou reprezentantov SR

Slovenskí stolnotenisoví reprezentanti štartujú v týchto dňoch na turnaji Singapure Smash 2023 (7. - 19. 3.) z najvyššej kategórie WTT Grand Smash. Tomu zodpovedá aj kvalitná účasť, v ktorej sa v dvoch disciplínach prebojovali zverenci trénera Jaromíra Truksu zatiaľ do osemfinále.

Po prvom týždni podujatia zostal v hre zohratý slovensko-český pár Barbora Balážová - Hana Matelová, ktorý v 1. kole hlavnej súťaže vyradil austrálske súperky Yangzi Liu, Minhyung Jee (3:0). "Potvrdili pozíciu favoritiek. Ich výkon sa mi veľmi páčil, ukázali dobrú reč tela. Škoda, že sa nehralo dlhšie, tak dobre sa na to pozeralo," poznamenal Truksa. V utorok budú Balážová s Matelovou čeliť Rakúšanke Polcanovovej s Rumunkou Szőcsovou. "Nepríjemné a skúsené hráčky, ale možno lepší žreb ako proti Ázijčankám. Vidím tam šancu a nechám sa prekvapiť."

Medzi 16 najlepších párov sa cez argentínsko-brazílske duo Cifuentes - Kumaharová prebojovali aj Ľubomír Pištej s Barborou Balážovou v mixe (3:2). "V prvých štyroch setoch každá dvojica vyhrávala sety vo svojom lepšom postavení. V rozhodujúcom sete naši reprezentanti po otočke prehrávali ešte 5:7, ale v koncovke rozhodlo, že si Baša začala veriť. Škoda, že teraz narazíme na nasadené čínske jednotky Wang Čchu-čchin, Sun Jing-ša," uviedol reprezentačný kouč.

V mužskej deblovej súťaži sa Ľubomír Pištej predstavil po boku Francúza Emmanuela Lebessona, ale v 1. kole nestačili na slovinsko-švédsky pár Jorgič - Möregaardh (1:3). "V prvom sete vyhrávali Pištej s Lebessonom 6:2 a prehrali 7:11, v treťom zase prehrávali 7:10 a vyhrali 12:10. Z pohľadu diváka to bola zaujímavá štvorhra, ale mne sa z trénerského hľadiska až tak nepáčila. Ich súperi sú vynikajúci singlisti, dokázali vrátiť neskutočné lopty a miestami bol ich výkon fenomenálny," skonštatoval Truksa.

Vo dvojhre žien mala šancu prejsť cez úvodnú prekážku najmä Barbora Balážová. S Kórejčankou Lee Zion odohrala okrem prvého setu vyrovnaný súboj. "Škoda, že v druhom dejstve nevyužila vedenia 10:8, ale potom sa našla a z 0:2 vyrovnala zlepšenou hrou na 2:2. V rozhodujúcej časti jej však nestačilo vedenie 10:7. Mohla byť odvážnejšia, z piatich lôpt urobila tri ľahké chyby. Mrzí nás to, boli sme dosť sklamaní," ešte aj s krátkym odstupom času ľutoval tréner nevyužitú príležitosť na zisk cenných bodov a pokračovania v súťaži.

Nad sily Wang Yanga bol v 1. kole Wang Čchu-čchin z Číny. "Proti Číňanom je to vždy ťažké. Wang si veril a po nevydarenom začiatku (1:5) sa dostal späť do setu. V jeho závere bolo ešte 9:9. Súper však bol lepší a udával tempo, nepustil môjho zverenca do útoku a dobre mu prijímal servis," priblížil tréner konfrontáciu s ľavorukou svetovou trojkou.

V prvej časti turnaja v Singapure bola na programe kvalifikácia s trojnásobným slovenským zastúpením. "Všetci traja naši hráči prehrali hneď prvý zápas. Ema Labošová nehrala proti skúsenej Maďarke Madarászovej zle. Chcelo to viac sebavedomia, ale súperka nerobila ľahké chyby. Ľubomír Pištej mal za súpera hrateľného Francúza Anglesa. Ľubo sa nedokázal prispôsobiť podmienkam, lopty na týchto stoloch skáču inak, urobil dosť svojich chýb, a tak sa nemohol dostať do svoje pohody. Zápas mu nevyšiel. Tatiana Kukuľková proti materiálovej hráčke Jian Fang Lay z Austrálie bojovala, dodržiavala taktiku, ale skúsená protihráčka čínskeho pôvodu trafila dôležité body," vrátil sa ku kvalifikácii Truksa a ešte k doterajšiemu účinkovaniu dodal: "V niektorých prípadoch sme nemali dobrý žreb, v iných sme nevyužili šance, ale chvalabohu za dva víťazné duely. Turnaj je kvalitne obsadený, aj favoriti zo silných stolnotenisových krajín povypadávali v úvodných kolách."