Nahrávam...
bgbgbgbg

Vydarený vstup Slovákov

Slovenskí reprezentanti úspešne vstúpili do diania na 57. majstrovstvá sveta v individuálnych a párových disciplínach v juhoafrickom Durbane (20. - 28. mája 2023). V úvodný hrací deň dosiahli pozitívnu bilanciu siedmich víťazstiev, pričom ani raz neokúsili chuť prehry.

Vo dvojhrách zvládli tri sedemsetové súboje a raz sa postarali o prekvapenie. To mal na svedomí Ľubomír Pištej (92. vo svetovom rebríčku), ktorý vyradil 40. hráča renkingu. An Čae-hjun z Kórejskej republiky s ním uhral len set. „Meno súpera som sa dozvedel po náročnej ceste do JAR a pravdupovediac som nebol zo žrebu dvakrát nadšený. Kórejčan si pred štyrmi rokmi zahral v semifinále MS v Budapešti a určite aj teraz mal vysoké ambície. Zápas som začal veľmi dobre, ale trochu smoliarsky som prehral úvodný set v koncovke. V druhom som opäť viedol, ale nakoniec som musel odvracať setbal na 0:2. Podarilo sa a to bol možno aj základ úspechu, teda ak nerátam to, že som celý zápas Ana drvil forhendom a prekvapujúco aj dobrým pohybom. Aj zvyšok súboja bol vyrovnaný, ale mal som v koncovkách pevnejšie nervy. Bolo to asi tým, že som naozaj vo výmenách tlačil a on bol stále pod tlakom. S Ekvádorčanmi sme boli vo štvorhre miernymi favoritmi. Donútili nás však podať kvalitný výkon. Zápas sa vyznačoval aj krásnymi výmenami. Výhra určite teší a už sa nevieme dočkať ďalších vystúpení," spokojne zhodnotil vydarený začiatok šampionátu Ľubomír Pištej, ktorý do 2. kola postúpil aj vo štvorhre s Jakubom Zelinkom, keď vyradili Ekvádorčanov Miňa s Riofríom (3:0).

Wang Yang sa potrápil proti súperovi z druhej stovky Danielovi Gonzálezovi z Portorika (4:3), aj Barbora Balážová proti Sofii-Süan Čang zo Španielska a Tatiana Kukuľková proti Indke Sutirthe Mukherjeeovou rozhodli o svojom postupe v siedmom sete. Barbora Balážová s Češkou Hanou Matelovou naplnili papierové predpoklady proti portorickej dvojici Adriana Diázová, Melanie Dízazová (3:1) a v mixe Jakub Zelinka s Tatianou Kukuľkovou získali cenný skalp v podobe poľského dua Samuel Kulczycki, Katarzyna Wegrzynová (3:1).

Prvý deň z pohľadu reprezentačných trénerov:
Szilárd Csölle (muži): „Pre mňa je dôležité, že obaja hráči vyhrali. Ľuba musím pochváliť, hral koncentrovane i veľmi dobre. Wang sa presvedčil, že každý súboj na MS je vždy náročný. Obzvlášť, keď treba potvrdiť úlohu favorita. Svoje zohrávajú aj nervy. Verím, že teraz bude vo väčšej pohode a podá lepší výkon. Vo štvorhre zahrali chalani výborne. Nečakali sme, že súperi budú hrať až tak dobre, ale Pištej so Zelinkom to mali pod kontrolou."

Jaromír Truksa (ženy): „Tak úspešný vstup som si ani nevedel predstaviť. Žreb nebol pre nás nejaký super, ale na druhej strane ani zlý. Bilancia 7 - 0 však hovorí za všetko. Wang bol nervózny, nebol vo svojej pohode, hoci okrem prvého setu stále vyhrával. Duel napokon dospel do siedmeho setu, ale v ňom už zabral naplno. Portoričan nehral zle, mal dobrý servis i príjem, nerobil zbytočné chyby. Kukuľková prvé dva sety pôsobila odovzdane, postupne si zvykla aj na súperkine poťahy. Táňa potom začala hrať aktívnejšie, využívať celý stôl a najmä sa prestala báť. Balážová je lepšia hráčka ako jej španielska protivníčka a v krízových situáciách si dokáže poradiť. V rozhodujúcich chvíľach zahrala to, čo bolo treba. V dvoch setoch, ktoré prehrala v koncovkách, mala smolu. V siedmom sete ukázala prehľad a zachovala potrebný pokoj. Balážová s Matelovou nezvládli prvý set, ale potom začali hrať takticky cez slabšiu z dvojice protihráčok. Nemuseli podať extra výkon, ale zahrali dobre. V mixe mali Zelinka s Kukuľkovu súboj s Poliakmi pod kontrolou, boli lepší."

Z výsledkov:
Dvojhra mužov - 1. kolo:
Wang Yang (SR) - Daniel González (Portoriko) 4:3 (-6, 8, 6, -8, 3, -8, 1)
Ľubomír Pištej (SR) - An Čae-hjun (Kór. rep.) 4:1 (-10, 10, 8, 9, 9)

Dvojhra žien - 1. kolo:
Barbora Balážová (SR) - Sofia-Süan Čang (Šp.) 4:3 (6, -10, 4, -14, 6, -6, 4)
Tatiana Kukuľková (SR) - Sutirtha Mukherjeeová (India) 4:3 (-3, -4, 10, 10, 6, -5, 8)

Štvorhra mužov - 1. kolo:
Ľubomír Pištej, Jakub Zelinka (SR) - Alberto Miňo, Emiliano Riofrío (Ekv.) 3:0 (8, 9, 9)

Štvorhra žien - 1. kolo:
Barbora Balážová, Hana Matelová (SR/ČR) - Adriana Díazová, Melanie Díazová (Portor.) 3:1 (-12, 8, 6, 8)

Miešaná štvorhra - 1. kolo:
Jakub Zelinka, Tatiana Kukuľková (SR) - Samuel Kulczycki, Katarzyna Wegrzynová (Poľ.) 3:1 (9, 8, -5, 5)