Nahrávam...
bgbgbgbg

Ženy do štvrťfinále európskeho šampionátu i na MS 2024

Slovenské stolnotenisové reprezentácie boli vo štvrtkových zápasoch úvodného kola vyraďovacej časti na majstrovstvách Európy družstiev vo švédskom Malmö (10. - 17. 9. 2023) úspešné spolovice. Medzi osem najlepších tímov starého kontinentu prenikli ženy vďaka víťazstvu nad Maďarkami 3:1, muži podľahli Chorvátom po veľkom boji 1:3. Slovenky budú v piatok predpoludním bojovať vo štvrťfinále o medailu proti Francúzsku. Zároveň už majú istotu historicky najlepšieho umiestenia v ére samostatnosti na ME (doteraz 10. pozícia z roku 2003 v talianskom Courmayeuri) a zároveň miestenku na budúcoročný svetový šampionát v kórejskom Busane.

Hlavnou strojkyňou slovenského úspechu bola Barbora Balážová, ktorá získala dva body. Poradila si so skúsenou Georginou Pótovou 3:0 i Dórou Madarászovou 3:1. Bod za výhru nad Madarászovou (3:1) pridala Tatiana Kukuľková. Na svoju súperku nestačila iba Ema Labošová, keď v súboji trojok tímov podľahla Mercédesz Nagyváradiovej (1:3). Slovenské stolné tenistky si zopakovali triumf nad Maďarkami spred roka, keď ich rovnakým výsledkom pokorili na MS v čínskom Čcheng-tu.

"Toto je zase taký sen, ktorý sa napĺňa. Je to fantastický výsledok, prežívame veľké emócie. Bol to náročný zápas. Baša podala úžasný a profesionálny výkon. Jej hre nechýbala odvaha a ani taktické prvky, ktoré si sama nachystala a najmä ich aj dodržala. ´Kuki´ tiež perfektne odohrala svoj súboj. Ema mala tiež na svoju súperku, ale to by potom Baša neurobila dva body," rozplýval sa bezprostredne po stretnutí tréner žien SR Jaromír Truksa, ktorý neskrýval dojatie.

Ani slovenskí muži neboli bez šance na prekvapenie. Obzvlášť, keď Ľubomír Pištej otočil vývoj duelu proti Franemu Kojičovi z 0:2 na 3:2 na sety. Od tretieho setu bol jasne lepším hráčom, súper však v rozhodujúcom dejstve zdramatizoval koncovku, keď sa z 5:9 dotiahol na 9:10, ale druhý mečbal mu bol už osudným. Potom prišlo na súboj Wang Yanga s Tomislavom Pucarom, s ktorým sa mu v ostatných vzájomných konfrontáciách nedarilo. Platilo to aj tentoraz. Iskierka nádeje sa objavila za stavu 9:7 v treťom sete, ale Pucar svojou útočnou hrou zdramatizovanie nepripustil. Jakub Zelinka začal odvážne a najmä dobre proti Andrejovi Gačinovi. Vyhral prvý set a v druhom viedol 9:7, navyše za stavu 11:10 mal setbal, ktorý nezužitkoval a potom sa už presadil favorit. Pištej zviedol ďalší päťsetový duel. Proti Pucarovi ho jedna loptička delila od víťazstva. Vo štvrtej časti sa prepracoval k dvom mečbalom (11:10 a 13:12). V piatom sete bol o krok vpred Chorvát (6:2, 7:6, 10:6), ktorý využil štvrtú možnosť rozhodnúť o osude celého zápasu a postupe svojho tímu. Muži Slovenska takisto ako pred dvoma rokmi v rumunskom Kluži skončili v druhej osmičke - na 9.  mieste.

"Po slabšom začiatku zmenil Ľubo Pištej taktiku a nad Kojičom s prehľadom vyhral. Žiaľ, Wangovi duel vôbec nevyšiel. Pucar si na neho veril a hoci skúšal všeličo, nemal nárok. Napriek prehre musím pochváliť Jakuba Zelinku, ktorý odohral s Gačinom na svoje možnosti vynikajúci zápas. Pištej predviedol potom proti svojmu klubovému spoluhráčovi Pucarovi výborný výkon. Mrzia nás nevyužité mečbaly. Keby sa stretnutie dostalo do poslednej dvojhry, Wang by mal podľa mňa dobré šance na víťazstvo. Škoda," poznamenal tréner mužskej reprezentácie SR Szilárd Csölle.