Nahrávam...
bgbgbgbg

Balážová s Matelovou cez čínske hviezdy v Ľubľane do semifinále

Slovenský stolný tenis sa môže pochváliť ďalším pozoruhodným výsledkom. Hneď po Európskych hrách v Poľsku, kde boli najlepšími slovenskými rezultátmi štvrťfinálové  účasti mužského tímu a mixu, sa vo výbornom svetle na kvalitnom obsadenom turnaji WTT Star Contender v slovinskej Ľubľane (3. - 9. 7. 2023) predviedla Barbora Balážová. So svojou tradičnou deblovou partnerkou Hanou Matelovou z Česka prenikli už do semifinále štvorhry žien. V osemfinálovom 1. kole si poradili s indickou dvojicou Diya Parag Chitaleová, Sreeja Akulová jednoznačne 3:0 a vo štvrtkovom štvrťfinále dokonca vyradili nasadené čínske jednotky Čchen Meng, Wang Man-jü 3:2 (5, 8, -4, -6, 8).

Slovensko-český pár nevykoľajilo, že po vynikajúcom vstupe a vedení 2:0 na sety dokázali súperky vyrovnať na 2:2 a vynútiť si rozhodujúce dejstvo. To už opäť v ľubľanskej hale Tivoli patrilo Balážovej s Matelovou, ktoré sa mohli tešiť zo skalpu aktuálne tretej a štvrtej hráčky singlového rebríčka ITTF. Čchcen je navyše olympijská víťazka vo dvojhre z Tokia 2020, úradujúca majsterka sveta vo štvorhre a vicešampiónka vo dvojhre z Durbanu. V deblovom svetovom rebríčku dvojíc je s inou krajankou Wang I-ti na čele. Wang je dvojnásobná deblová majsterka sveta a bronzová z MS 2023.

„Som neskutočne šťastná. Nestáva sa sa každý deň, že zdoláme majsterky sveta či olympijskú víťazku. Zápas sme si skutočne užili, hrali sme neuveriteľne dobre. Najmä v prvých dvoch setoch. Číňanky boli šokované, ale potom trochu zmenili taktiku, čomu sme sa museli prispôsobiť. Z môjho pohľadu vedenie 2:0 na sety proti tak kvalitnému páru nič neznamenalo. Len sme sa snažili pokračovať, museli sme si zvyknúť na zmeny v ich hre a v piatom sete sme už vedeli, čo môžeme od nich čakať. V rozhodujúcom dejstve bolo kľúčové, že všetky šance, ktoré sme mali, sme aj využili. V minulosti sme odohrali už viacero tesných súbojov proti čínskym párom, ale teraz nám to vyšlo, z čoho sa sa nesmierne tešíme. Bol to náš deň," uviedla Balážová v rozhovore pre stránku World Table Tennis.

Nadviazať na svoje kvalitné výkony budú môcť Balážová s Matelovou v semifinále, v ktorom budú čeliť luxemburskému páru s veteránkou Ni Sia-lian a Sarah De Nutteovou. „Bude to zaujímavá konfrontácia. Čaká nás iný štýl hry a najmä deblová špecialistka Ni Sia-lian. Verím, že dokážeme udržať úroveň našich výkonov, opäť si to za stolom užijeme a uvidíme, čo z toho bude," dodala reprezentantka SR.

Z ďalších slovenských vystúpení v slovinskej Ľubľane spomenieme ešte osemfinálové lúčenie Ľubomíra Pišteja v mixe s Balážovou (s Kórejčanmi Lim Čong-hoon, Šin Ju-bin prehrali 2:3), vo štvorhre mužov s Hongkončanom Lam Siu Hang (nestačili na Číňanov Liang Ťing-kchun, Lin Kao-jüan 0:3). Vo dvojhre sa do tridsaťdvojky dostal iba Wang Yang, nad ktorého sily bol najvyššie nasadený úradujúci svetový šampión Fan Čen-tung z Číny (0:3).

Foto: WTT

Autor článku: Ľ. Bogdányi