Slovenský stolnotenisový zväz (SSTZ) má novú expozíciu Siene slávy SSTZ. Menšia slávnostná ceremónia spojená s jej otvorením sa uskutočnila v pondelok v Národnom stolnotenisovom centre v Bratislave za prítomnosti čestných hostí - generálneho sekretára Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozefa Libu, zástupcov Športového centra polície Ladislava Škantára a Mojmíra Gaška, čestného predsedu SSTZ a Medzinárodného stolnotenisového zväzu (ITTF) Zdenka Kríža a predovšetkým niekdajších vynikajúcich reprezentantov Alice Chladekovej-Grofovej a Tomáša Jančího, ktorí sú zároveň aj členmi siene slávy.
„Myšlienka siene slávy nie je nová, už v roku 2007 výkonný výbor SSTZ schválil smernicu a spôsob zaraďovania najvýznamnejších stolných tenistov na Slovensku. K základným atribútom športovej etiky v stolnom tenise patrí predovšetkým úcta k histórii a osobnostiam slovenského stolnotenisového športu. Je to prejav poznania stolných tenistov, úspechov našich reprezentantov na vrcholných podujatiach. V roku 2025 budú oslavy storočnice organizovaného stolného tenisu na našom území. Otvorenie nových priestorov je jeden z aktov na pripomenutie si tejto významnej udalosti," uviedol v príhovore predseda SSTZ Anton Hamran.
Sieň slávy je špecializovaným zariadením SSTZ zameraným na popularizáciu a prezentáciu športových úspechov československých a potom slovenských reprezentantov - členov Siene slávy. Česť otvoriť ju symbolickým prestrihnutím pásky pripadla práve vicemajsterke sveta vo dvojhre z roku 1973 Alici Chladekovej-Grofovej a bronzovému medailistovi z MS družstiev v roku 1991 Tomášovi Jančímu.
„Týmto chceme zvýrazniť najvýznamnejšie osobnosti histórie slovenského stolného tenisu za uplynulých takmer 100 rokov. Časť týchto exponátov už bola zverejnená v malej zasadacej miestnosti zväzu. V tejto časti sú zvýraznené výsledky v súťažiach dospelých na MS a ME. Z hráčov tu dominujú päťnásobný majster sveta František Tokár, Max Marinko ako držiteľ dvoch zlatých medailí z MS, vicemajsterka sveta zo Sarajeva Alica Chladeková-Grofová, členovia bronzového československého družstva z MS v Čibe Tomáš Jančí, Milan Grman a Roland Vími. Na zvýraznenie úspechu Tokára a Chladekovej-Grofovej sú putovné poháre určené pre singlových šampiónov v rámci M-SR pomenované po týchto významných osobnostiach. Svoje miesto tam majú aj tréneri, funkcionári i rozhodcovia. Dôležitou časťou prezentácie sú aj viaceré vydané knižné publikácie," pokračoval Hamran.
Samotná sieň slávy nie je len táto expozícia, ktorú teraz otvorili a sprístupnili verejnosti. Druhá časť expozície je umiestnená vo veľkej zasadačke SSTZ a je venovaná mládežníckym medailistom z ME a MS v ére samostatnosti od roku 1993. Tretia časť je v samotnej hale NSTC, kde sú na priečelí haly vyobrazené najvýznamnejšie osobnosti našej stolnotenisovej histórie. Štvrtá časť je momentálne v príprave, pričom budú využité priestory chodieb a vestibulu, kde budú prezentovaní čestní členovia SSTZ, významní hráči a funkcionári.
Autor článku: ĽB